GUS: mniej wolnych miejsc pracy w II kw. 2022 roku

GUS: mniej wolnych miejsc pracy w II kw. 2022 roku
Fot. stock.adobe.com/New Africa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 149,3 tys. w końcu II kwartału 2022 r. i była niższa o 5,9% niż kwartał wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z II kw. 2021 r. liczba wolnych miejsc pracy była większa o 4,5%. W II kw. 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzone miejsce.

„Na koniec drugiego kwartału 2022 r. w Polsce odnotowano 149,3 tys. wolnych miejsc pracy. Było to o 4,5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W skali roku zmniejszyła się liczba nowo utworzonych miejsc pracy (o 6,8%), a zwiększyła się liczba zlikwidowanych miejsc pracy (o 12,6%). W drugim kwartale 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzone miejsce” – czytamy w komunikacie.

Wskaźnik wolnych miejsc pracy

W II kw. br. wskaźnik wolnych miejsc pracy (określający udział wolnych miejsc pracy w sumie zagospodarowanych i niezagospodarowanych miejsc pracy w danym okresie) wyniósł 1,18%. Był on w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wyższy o 0,02 pkt proc., ale niższy o 0,07 pkt proc. niż w pierwszym kwartale br., podał Urząd.

Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy na koniec II kw. br. odnotowano w regionie zachodniopomorskim.

Największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy w sekcji Górnictwo i wydobywanie

W porównaniu z końcem II kw. 2021 r. największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Górnictwo i wydobywanie (wzrost o 69,4%; wolne miejsca pracy stanowiły 0,2% liczby ogółem), podał GUS.

W sekcjach Zakwaterowanie i gastronomia oraz Opieka zdrowotna i pomoc społeczna liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się nieco o ponad 10% (stanowiły odpowiednio 3,2% i 4,6% ogólnej liczby wolnych miejsc pracy).

Czytaj także: Firmy chętnie zatrudniają i mocno podnoszą wynagrodzenia >>>

Najwyższą wartość wskaźnika wolnych miejsc pracy na koniec II kw. br. odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja (3,85%).

Większość nieobsadzonych miejsc pracy (54,5%) znajdowała się w podmiotach skupiających 50 i więcej osób pracujących. Spośród ogólnej liczby wolnych miejsc pracy 85,3% znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego, podano także.

Źródło: ISBnews