GUS: inflacja w marcu wyniosła r/r 1,3 proc.

GUS: inflacja w marcu wyniosła r/r 1,3 proc.
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 1,3% w ujęciu rocznym w marcu 2018 r. (wobec 1,4% r/r w lutym), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1% w marcu, podał też GUS.

#GUS: w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu oraz mieszkania #inflacja #ceny @GUS_STAT

„W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 0,7%) oraz mieszkania (o 0,2%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i 0,05 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwie (o 2,3%) podwyższyły ten wskaźnik o 0,11 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Inflacja coraz dalej od celu >>>

Zmiany % wskaźnika CPI w marcu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem1,3
   Żywność i napoje bezalkoholowe3,7
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe0,9
Odzież i obuwie-3,7
   Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii2
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0
Zdrowie1,4
Transport-1,9
Łączność0,6
Rekreacja i kultura1
Edukacja2,2
Restauracje i hotele2,9
Inne towary i usługi-0,4

Piętnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 1,3-1,5% r/r (średnia wyniosła 1,34%). Według ogłoszonego wcześniej pierwszego szacunku GUS, inflacja CPI wyniosła 1,3% w ujęciu rocznym w marcu br.

Inflacja przyspieszy do 1,4% r/r w kwietniu?

Inflacja konsumencka w kwietniu ukształtuje się na poziomie 1,4% r/r (wobec 1,3% r/r w marcu), prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

„W ocenie MPiT, w kwietniu 2018 roku, w porównaniu z marcem, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny wzrosnąć o 0,3b%. Oczekujemy wzrostu cen żywności oraz cen w transporcie, a także dalszego sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia. W kwietniu roczny wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych powinien wzrosnąć do 1,4%” – napisał resort w komentarzu do danych GUS.

Źródło: ISBnews