GUS: inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr; po takich danych RPP ponownie mocno podniesie stopy procentowe?

GUS: inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr; po takich danych RPP ponownie mocno podniesie stopy procentowe?
Fot. stock.adobe.com/Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 12,3% w ujęciu rocznym w kwietniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po takich danych Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w przyszłym tygodniu zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 100 pb, przewidują ekonomiści.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3% (wskaźnik cen 112,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2% (wskaźnik cen 102,0)” – czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7% r/r, nośników energii – wzrosły o 27,3% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 27,8% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Mamy inflacyjny rekord, ale padną kolejne >>>

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,2% m/m, nośników energii wzrosły o 2,4%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,8% m/m, podano także.

Konsensus rynkowy wyniósł 11,5% r/r.

Inflacja ponownie zaskakuje w górę, mocny wzrost cen żywności

Szybki szacunek GUS wskazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 12,3 proc. rdr, rynek oczekiwał wzrostu o 11,5 proc. rdr. W ocenie ekonomistów, zaskoczeniem jest głównie mocny wzrost cen żywności. W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 100 pb.

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

Inflacja wystrzeliła, jak zwykle w ostatnim czasie. Ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 12,3 proc., powyżej konsensusu.

„Głównym zaskoczeniem są ceny żywności, które w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosły 4,2 proc. My zakładaliśmy, że był to wzrost bliżej 3 proc. Inflację podbijały dodatkowo nośniki energii, a paliwa – chociaż mocno rosną w ujęciu rok do roku – to wyhamowały w ujęciu miesięcznym, tutaj mamy spadek. To podbicie inflacji wynikało zatem głównie z bardzo silnego wzrostu cen żywności.

Czytaj także: Inflacja w kwietniu pobiła kolejny rekord; szybko drożeje żywność >>>

Wydaje się, że szczyt inflacji będziemy mieć w miesiącach letnich, na poziomie ok. 13 proc. rdr”.

PIOTR BIELSKI, SANTANDER BANK POLSKA:

„Mamy kolejne duże zaskoczenie inflacją. To zaskoczenie w największym stopniu wynika z cen żywności i energii, natomiast wygląda na to, że inflacja bazowa też wzrosła – nasz szacunek w tej chwili to 7,3, może 7,4 proc. To kolejny wzrost do rekordowego poziomu i zapewne nie jest to koniec.

Czytaj także: Inflacja znów powyżej oczekiwań, RPP wysłuży cykl podwyżek stóp procentowych?

W dużym stopniu wzrost inflacji wynika więc z wyższych cen żywności i surowców energetycznych, ale też mamy do czynienia z wpływem mocno rozgrzanej gospodarki i rynku pracy.

Niewątpliwie jest to mocny argument za podwyżką stóp proc. o 100 pb na najbliższym posiedzeniu RPP.

Mieliśmy mocne dane o aktywności gospodarczej w marcu, a teraz mamy dużo wyższą inflację”.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:

„Inflacja nadal mocno pnie się w górę. W kwietniu wskaźnik CPI osiągnął kolejny nie widziany od lat poziom, tj. od 1998 r. Niestety złamanie kolejnej bariery, tj. 13,0 proc. rdr, jest kwestią zaledwie 1-2 miesięcy. Szczyt inflacji możemy mieć w czerwcu br., choć biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie nie można wykluczyć, że będzie to później.

Szacunki wskazują, że w kwietniu mocno przyspieszyła także inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) i wyniosła rekordowe 7,6 proc. rdr.

Rozpędzony wzrost cen towarów i usług w gospodarce nie zamierza póki co hamować. Na razie mamy coraz to nowsze impulsy inflacjogenne, natomiast nie widać na razie efektów zapoczątkowanych w październiku 2021 r. podwyżek stóp procentowych przez RPP. To, czego w najbliższym czasie należy oczekiwać, to dalsze podwyżki stóp procentowych (w maju w mojej ocenie o kolejne 100 pb) i dalsze przyspieszanie wskaźnika CPI. W całym roku średnia inflacja będzie dwucyfrowa i może przekroczyć 12,0 proc., zaś stopa referencyjna NBP może 'zatrzymać się’ na poziomie co najmniej 7,0 proc.”.

ING BANK ŚLĄSKI:

„Rekordowy wzrosty cen żywności 4,2 proc. mdm, duży energii, ale również inflacji bazowej. Gospodarka dostosowuje sie do nowego szoku cenowego (wojna), ale boom konsumpcyjny od paru lat pogarsza sytuację”.

MBANK:

„Inflacja w kwietniu 12,3 proc. rdr, poza 'naszym’ przedziałem 11,8-12,2 proc. Żywność w kosmosie +4,2 proc. mdm, energia +2,4 proc., spadek cen paliw o 0,8 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła do 7,5-7,6proc. (tu brak jakiegokolwiek hamowania). RPP w środę +100”.

BANK PEKAO:

„To zasługuje na kolejne BUM! Wg wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr. Wyżej od naszej prognozy (11,9 proc.) oraz konsensusu. Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2 proc. mdm) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5-7,6 proc. rdr”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES