Grupa Polsat Plus sfinalizowała sprzedaż Polkomtel Infrastruktura

Grupa Polsat Plus sfinalizowała sprzedaż Polkomtel Infrastruktura
Fot. Materiały prosowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Polsat Plus i Cellnex Telecom sfinalizowały transakcję, w wyniku której Cellnex Telecom przejął kontrolny pakiet udziałów Polkomtel Infrastruktura, podała spółka.

„Grupa Polsat Plus, dzięki partnerstwu z Cellnex Telecom, liczy na przyspieszenie rozwoju technologii 5G i rozbudowy swojej najszybszej, najlepszej i największej sieci 5G w Polsce” – czytamy w komunikacie. 

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, wchodzące w skład Grupy Polsat Plus, sprzedały pakiet 99,99% udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura sp. z o.o. na rzecz Cellnex Poland sp. z o.o., podmiotu zależnego od Cellnex Telecom S.A. W szczególności transakcja obejmowała pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na które składa się około 7 tys. lokalizacji oraz około 37 tys. różnych systemów on-air, a także sieć transmisyjna, podano także.

Co obejmuje umowa?

W osobnym komunikacie Cellnex poinformował, że umowa obejmuje inwestycję firmy o wartości 1,6 mld euro oraz dodatkowy program związany z uruchomieniem ok. 1500 lokalizacji, a także inwestycje w sprzęt aktywny, głównie dla 5G, w wysokości ok. 600 mln euro, w ciągu najbliższych 10 lat.

Czytaj także: Prezes UOKiK wydał zgodę na zakup Polkomtela Infrastruktura przez Cellnex >>>

„Świętujemy zarówno długoterminowe partnerstwo strategiczne z jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym, jak i znaczenie i wartość strategiczną umowy, która przynosi dwie ważne korzyści. Po pierwsze, pozwala firmie Cellnex na szybką konsolidację i wzmocnienie swojej pozycji w Polsce po niedawnym przejęciu wież i lokalizacji od Playa. Po drugie, stanowi przykład naszego zaangażowania w ewolucję tradycyjnego modelu operatora wieży w kierunku zintegrowanego modelu zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną, łączącego działanie elementów pasywnych (wież) i elementów aktywnych, takich jak sprzęt transmisyjny, łącza radiowe i światłowód do wieży” – powiedział prezes Cellnexu Tobias Martinez, cytowany w komunikacie. 

Umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej ekonomicznego wdrażania nowoczesnych usług łączności

Prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela Mirosław Błaszczyk  zwrócił uwagę, że celem współpracy z Cellnexem w zakresie dalszego rozwoju sieci komórkowej jest umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej ekonomicznego wdrażania nowoczesnych usług łączności dla klientów Grupy. 

„Uważamy, że aktywne i pasywne współdzielenie sieci ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia łączności mobilnej w przyszłości i gracze mobilni muszą podążać w tym kierunku, aby zapewnić wysokiej jakości usługę dla użytkownika końcowego. Nasze partnerstwo z Cellnexem pozwala na zagęszczenie sieci lokalizacji wykorzystywanych przez naszych klientów, poprzez zastosowanie rozwiązań efektywnych kosztowo. Jako wiodący europejski dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej, Cellnex będzie dążyć do optymalizacji inwestycji w sieć komórkową w Polsce z korzyścią dla naszych klientów i środowiska, w którym żyjemy.” – dodał wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtela Maciej Stec. 

Grupa Polsat podkreśliła, że sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostaje w posiadaniu Grupy Polsat Plus.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza. Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r.

Źródło: ISBnews