Grupa EBI zwiększyła przekazane środki finansowe o 23 proc. rdr, do 95 mld euro w 2021 roku; na co przeznaczono pieniądze?

Grupa EBI zwiększyła przekazane środki finansowe o 23 proc. rdr, do 95 mld euro w 2021 roku; na co przeznaczono pieniądze?
Fot. stock.aobe.com / EdNurg
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zwiększyła przekazane środki finansowe o 23% r/r do 95 mld euro w 2021 r., podała Grupa. EBI udzielił kredytów o wartości ponad 65 mld euro, a Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) wniósł nieco ponad 30 mld euro w postaci gwarancji i inwestycji kapitałowych.

Bank zapowiedział, że rozszerzy działalność w krajach rozwijających się dzięki powołaniu nowej jednostki o nazwie EBI Świat (EIB Global) w 2022 roku.

Niemal połowa finansowania udostępnionego przez Grupę – 45 mld euro – trafiła do małych i średnich przedsiębiorstw, które boleśnie odczuły skutki pandemii.

– czytamy w komunikacie.

Ok. 27,6 mld euro na wspieranie zielonej transformacji unijnych gospodarek

EBI podał, że na wspieranie zielonej transformacji unijnych gospodarek przeznaczono około 27,6 mld euro, a wartość kredytów EBI na rzecz regionów objętych polityką spójności w UE osiągnęła poziom 19,8 mld euro. Finansowanie Grupy EBI na rzecz rozwoju i współpracy partnerskiej poza Unią Europejską osiągnęło poziom 8,1 mld euro. 

„W ramach Drużyny Europy EBI wsparł kwotą 900 mln euro inicjatywę COVAX, której celem jest zapewnienie dostaw szczepionek do krajów rozwijających się. Do tej pory dostarczono już miliard dawek” – czytamy dalej.

Czytaj także: BOŚ pożyczy od EBI do ok. 350 mln zł; pieniądze trafią do MŚP i podmiotów sektora publicznego na projekty służące ochronie klimatu >>>

„Przez ostatnie dwa lata udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie połączyć walkę z pandemią, finansowanie odbudowy gospodarek oraz inwestowanie w działania na rzecz klimatu. Nie da się zbudować bezpiecznego świata bez dostępu do opieki zdrowotnej i szczepień oraz bez zdecydowanego przejścia na model gospodarki oparty na innowacyjnych rozwiązaniach przyjaznych dla klimatu. Rekordowa wielkość finansowania w 2021 roku jest świadectwem ogromnych wysiłków podjętych przez Europę w celu zniwelowania skutków pandemii oraz promowania ekologicznej odbudowy gospodarki zarówno w samej Europie, jak i w innych częściach świata. Utworzenie nowej jednostki o nazwie EBI Świat, która pokieruje naszymi inicjatywami poza Unią Europejską, stanowi wyraz determinacji, z jaką chcemy wspierać transformację ekologiczną i cyfrową za pośrednictwem globalnych porozumień partnerskich” – powiedział prezes EBI Werner Hoyer, cytowany w komunikacie.

Grupa EBI zwiększyła inwestycje w połączoną transformację ekologiczną i cyfrową, realizując plan działania banku klimatycznego na lata 2021-2025 zatwierdzony przez Radę Dyrektorów w listopadzie 2020 roku. Nakłady związane z finansowaniem innowacji, które będą kluczem do pomyślnej transformacji, osiągnęły rekordowy poziom 20,7 mld euro, podano także. 

Źródło: ISBnews