Groźba konfliktu uderza w rosyjskich oligarchów, już stracili 32 mld dolarów

Groźba konfliktu uderza w rosyjskich oligarchów, już stracili 32 mld dolarów
Witold Gadomski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zaostrzenie się sytuacji na wschodzie Ukrainy doprowadziło do panicznej wyprzedaży na rosyjskim rynku finansowym. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać aktywa kilka godzin po tym, jak Władimir Putin postanowił wysłać wojska do dwóch separatystycznych regionów na Ukrainie, pisze Witold Gadomski.

W poniedziałek 21 lutego indeks giełdy rosyjskiej Moex spadł aż o 14%. Spadki były kontynuowane we wtorek 22 lutego, po czym nastąpił niewielki wzrost.

Gwałtownie wzrosła premia za ryzyko inwestowania w Rosji — spread na pięcioletnich CDS, który pokazuje ryzyko niewypłacalności — wzrósł o 20 punktów bazowych w ciągu godziny po informacji o nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji i po raz pierwszy od sierpnia 2016 przekroczył 300 pb.

Rubel spadł do najniższego poziomu od listopada 2020 r., po czym odbił się o około 1,9 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy okazało się, że na razie sankcje nałożone przez USA i kraje europejskie są stosunkowo łagodne.

Nord Stream 2 i ceny gazu

Eskalacja napięć spowodowała wzrost ​​ceny ropy do ​​najwyższego poziomu od siedmiu lat. Ropa Brent, będąca międzynarodowym benchmarkiem, podrożała aż o 4,3% do 99,50 USD za baryłkę.

Wzrosły również ceny gazu ziemnego, gdy rząd niemiecki poinformował o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

Inwestorzy sprzedawali rosyjski dług, obawiając się sankcji, które mogłyby uniemożliwić obrót obligacjami tego kraju na rynku wtórnym

Akcje koncernu energetycznego Gazprom, który od początku roku stracił około jednej czwartej wartości, wzrosły o 7,6% proc., ale inne duże rosyjskie spółki radziły sobie gorzej. Akcje Rosnieftu spadły o ponad 5%.

Indeks MSCI śledzący obrót rosyjskimi akcjami w Londynie i Nowym Jorku stracił w tym roku około jedną piątą  wartości.

Rentowność rosyjskich obligacji dolarowych zapadających w 2030 r. wzrosła do 6,1%, najwyższego poziomu od 2015 r. Inwestorzy sprzedawali rosyjski dług, obawiając się sankcji, które mogłyby uniemożliwić obrót obligacjami tego kraju na rynku wtórnym.

Oligarchowie tracą

Bloomberg poinformował, że majątki 23 rosyjskich oligarchów zmniejszyły się w tym roku o 32 mld  – z 375 mld USD do 343 mld USD. To skutek spadków giełdowych, których przyczyną jest napięcie polityczne.

Najwięcej stracił Giennadij Timczenko, bliski przyjaciel Putina, którego majątek skurczył się w ciągu roku o blisko 6,5 mld USD. Timczenko posiada znaczne udziały w spółce  Novatek, która jest drugim po Gazpromie producentem gazu w Rosji. Jest jedną z trzech osób, na które Wielka Brytania nałożyła sankcje (od 2014 roku objęty jest sankcjami amerykańskimi).

Sankcje objęły też 65-letniego Borysa Rotenberga i jego bratanka Igora, których rodziny dorobiły się fortuny dzięki firmie budującej gazociągi Strojgazmontazh.

Majątek drugiego udziałowca Novateku, Leonida Mikhelsona, skurczył się w tym roku o 6,2 mld USD, a prezesa Łukoilu Wagita Alekperowa o około 3,5 mld USD.

Źródło: aleBank.pl