Grecka flaga wciąż dominuje nad rynkami

Grecka flaga wciąż dominuje nad rynkami
Budzicki Mirosław, PKO Bank Polski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Piątek 26 czerwca na rynku walutowym wyglądał tak samo jak i poprzednie dni. Notowania EUR/USD oraz EUR/PLN pozostawały względnie stabilne w oczekiwaniu na ostateczny rezultat prowadzonych negocjacji odnośnie międzynarodowej pomocy finansowej dla Grecji. Po fiasku poprzednich szczytów, na sobotę zwołano szczyt "ostatniej szansy", na którym mają zapaść ostateczne rozstrzygnięcia.

Jeszcze przed sobotnim szczytem agencja AFP dodarła do dokumentu z propozycjami dla Grecji ze strony reprezentującej wierzycieli (MFW, EBC, KE) – wynika z niego, że jeżeli Grecy szybko zaakceptują porozumienie obejmujące korekty budżetu oraz pakiet reform gospodarczych to otrzymają awaryjny kredyt w wysokości 1,8 mld euro, aby do końca czerwca móc spłacić ratę do MFW i uniknąć niewypłacalności. Ponadto do listopada otrzymają jeszcze 12 mld euro dodatkowej pomocy a niezależnie od niej ze strony MFW otrzymają również 3,5 mld euro kredytu. Pomimo tych propozycji niemiecki minister finansów W. Schauble w dalszym ciągu ocenia szansę porozumienia w sobotę na 50%.

Dziś możliwe jest dalsze osłabianie złotego z powodu sytuacji w Grecji. Proces ten powinien być rano hamowany po pozytywnej z punktu widzenia rynków finansowych informacji o ograniczeniu wypłat w greckich bankach.

Na rynku stopy procentowej przy braku istotniejszych impulsów piątkowa sesja przyniosła nieznaczny wzrost rentowności obligacji skarbowych. W najbliższych dniach istotnym wydarzeniem będzie publikacja planu aukcji obligacji skarbowych III kw. 2015 r. Ministerstwo Finansów w 2015 r. ma pozyskać 154,8 mld PLN. Na koniec maja 2015 r. stopień realizacji potrzeb pożyczkowych wzrósł do 69%. Doliczając aukcje w czerwcu realizacja planu wzrośnie w okolice 73%. Spodziewamy się, że MF będzie dążyło do tego, aby pod koniec października rozpocząć prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. W tym celu MF będzie musiało emitować papiery dłużne o średniej miesięcznej wartości około 7 mld PLN. Nasze szacunki bazują na założeniu, że MF musi pozyskać w tym roku finansowanie o wartości 41 mld PLN (z aukcjami czerwcowymi), a część z tej kwoty zostanie pozyskana z innych źródeł niż emisje obligacji hurtowych w PLN. Naszym zdaniem podaż papierów skarbowych nie rozłoży się równomiernie. W lipcu dojdzie do wykupu OK0715 (9,11 mld PLN), co zapewne skłoni MF do wystawienia większej podaży (z kolei w sierpniu spodziewamy się mniejszych emisji). Mimo, że do końca roku wartość środków napływających na rynek z tytułu wykupów i odsetek będzie zbliżona do wartości wszystkich tegorocznych emisji (bez uwzględnienia prefinansowania), to warto zwrócić uwagę na spadek popytu na obligacje. I tak przykładowo wykupowi emisji PS0415 towarzyszył silny spadek zaangażowania inwestorów zagranicznych (aż o 5,2 mld PLN). Biorąc to pod uwagę, emisje przekraczające 7 mld PLN mogą negatywnie wpływać na notowania rynkowe.

Dziś możliwa jest dalsza przecena długu, za sprawą niepewności co do sytuacji w Grecji oraz (co chyba obecnie mniej ważne) informacji o odczytach inflacji za czerwiec w Niemczech. Informacja o zamknięciu banków może przejściowo korzystnie wpłynąć na postrzeganie ryzyka na rynkach.

Mirosław Budzicki, Jarosław Kosaty,
Biuro Strategii Rynkowych, PKO Bank Polski