GPW planuje do końca roku uruchomić rynek Global Connect z zagranicznymi spółkami

GPW planuje do końca roku uruchomić rynek Global Connect z zagranicznymi spółkami
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (źródło: GPW)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie chce do końca 2021 roku uruchomić nowy segment rynku o nazwie Global Connect, na którym będą notowane spółki zagraniczne, m.in. z Unii Europejskiej i ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

„Odpowiadając na zainteresowanie inwestorów aktywami zagranicznymi GPW jest w procesie tworzenia nowego rynku, który będzie się nazywał Global Connect. Myślimy, że jeszcze w tym roku uda się uruchomić ten segment, na którym będą notowane spółki zagraniczne” – powiedziała Izabela Olszewska podczas debaty na kongresie Wall Street.

Myślimy o ciekawych spółkach z Unii Europejskiej, ale także mamy apetyt na spółki amerykańskie, bo z naszego rozeznania wynika, że takie interesują naszych inwestorów indywidualnych.

– dodała.

Czytaj także: GPW: zysk netto w I kw. wyniósł 38,7 mln zł; giełda spodziewa się jeszcze ok. 20 debiutów w tym roku >>>

Olszewska poinformowała, że GPW współpracuje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, aby stworzyć dobre regulacje dla planowanego nowego segmentu rynku. 

GPW i Ministerstwo Finansów pracują nad regulacjami, by podnieść atrakcyjność inwestowania pasywnego

Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych pracują nad regulacjami, aby podnieść atrakcyjność inwestowania pasywnego i ETF-ów (Exchange Traded Funds) – poinformowały pełnomocniczka MF ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc i członkini zarządu GPW Izabela Olszewska.

„Na globalnych rynkach coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. inwestowanie pasywne w takie instrumenty jak choćby ETF-y (Exchange Traded Funds). Widzimy, że inwestowanie pasywne jest trendem, który zostanie z nami na dłużej” – powiedziała Katarzyna Szwarc podczas debaty na kongresie Wall Street.

„W tej chwili analizujemy, jak polskie regulacje działają wokół tych instrumentów i czy można coś poprawić, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi” – dodała.

Inwestowanie pasywne ma przed sobą przyszłość

Członkini zarządu GPW Izabela Olszewska również ocenia, że inwestowanie pasywne ma przed sobą przyszłość.

„Razem z Ministerstwem Finansów w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego giełda pracuje bardzo mocno nad tym, aby powstały dobre regulacje, które będą dotyczyły ETF-ów” – powiedziała.

Olszewska przypomniała, że na warszawskiej giełdzie są już notowane pierwsze ETF-y. W poniedziałek zadebiutował na niej nowy ETF oparty o indeks WIG Tech, który daje inwestorom możliwość ekspozycji na spółki z obszaru nowych technologii.

„Mamy także ETF-y oparte o indeksy zagraniczne, które mają wbudowany element bardzo ważny z punktu widzenia inwestora indywidualnego, czyli zabezpieczenie ryzyka kursowego” – powiedziała. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES