GPW: bardzo dobre półrocze dla inwestorów, które sektory zyskały najwięcej?

GPW: bardzo dobre półrocze dla inwestorów, które sektory zyskały najwięcej?
Przemysław Gerschmann, Doradca Zarządu GPW. Źródło: GPW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym półroczu 2021 r. WIG wzrósł o 15,85% i osiągnął historyczne maksimum na poziomie 68 148,54 pkt. WIG20 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 11,82%. Swoją wartość zwiększyły też niemal wszystkie indeksy sektorowe, poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.

Pierwsze półrocze 2021 r. okazało się bardzo dobre dla inwestorów na GPW. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku indeks warszawskiego parkietu ‒ WIG ‒  wzrósł o 15,85% oraz osiągnął najwyższą wartość w historii na poziomie 68 148,54 pkt. Indeks WIG20 dotrzymywał kroku najważniejszym indeksom światowym osiągając stopę zwrotu na poziomie 11,82%.

Jedyną gałęzią, która po wcześniejszych dużych wzrostach odnotowała korektę była branża producentów i wydawców gier

‒ Każdy zadaje sobie teraz pytanie, jakie będzie drugie półrocze na GPW? W mojej ocenie, wszystkie te czynniki, które wspierały wzrosty w minionych miesiącach, będą nadal działać na korzyść krajowego rynku akcyjnego.

Wśród głównych czynników wpływających na dalszy wzrost będzie fakt, że polska gospodarka w szybkim tempie wydostaje się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa  – powiedział Przemysław Gerschmann, Doradca Zarządu GPW, w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Źródło: GPW

Czytaj także: Wskaźniki finansowe spółek z GPW są wyższe niż przed pandemią; raport Grant Thornton

Czwarta fala pandemii?

– Co więcej, ultra niskie stopy procentowe, które mamy teraz w zasadzie na całym świecie oraz ultra-gołębie podejście bankierów centralnych nadal będzie zapewniało niski koszt pieniądza oraz stały dopływ kolejnych funduszy, które są obecne na wszystkich giełdach i rynkach na świecie.

Należy jednak pamiętać, że kolejne zachorowania na koronawirusa mogą być pretekstem do przestoju w tym rajdzie, jaki nasze i ościenne indeksy rozpoczęły na początku tego roku

Ponadto, dobre dane płynące z polskiej i światowej gospodarki, czyli spadająca stopa bezrobocia i rosnące oczekiwania i nastroje konsumentów sprawiają, że możemy oczekiwać, że wyniki firm nadal będą się poprawiać. Należy jednak pamiętać, że kolejne zachorowania na koronawirusa mogą być pretekstem do przestoju w tym rajdzie, jaki nasze i ościenne indeksy rozpoczęły na początku tego roku – dodał Przemysław Gerschmann.  

Czytaj także: Spółki z GPW w tym roku chcą przeznaczyć na dywidendy o ok. 45 proc. więcej środków niż w 2020 r.

Które sektory zyskały najwięcej?

Od stycznia do czerwca br. wartość spółek z sektorów motoryzacyjnego i odzieżowego wzrosła o niemal połowę.

Wysokie wzrosty zanotowały też sektor bankowy, farmaceutyczny a także sektory chemiczny i energetyczny.

Jedyną gałęzią, która po wcześniejszych dużych wzrostach odnotowała korektę była branża producentów i wydawców gier – indeks WIG.GAMES spadł o 17,83%.

W pierwszym półroczu swoją wartość zwiększyły niemal wszystkie indeksy sektorowe:

 • WIG-motoryzacja +47,0%,
 • WIG-odzież +46,2%,
 • WIG-banki +37,4%,
 • WIG-leki +35,2%,
 • WIG-chemia +32,9%,
 • WIG-energia +32,0%,
 • WIG-media +28,6%,
 • WIG-paliwa +28,3%,
 • WIG-nieruchomości +26,3%,
 • WIG-spożywczy +19,7%
 • WIG-informatyka +16,7%,
 • WIG-budownictwo +15,0%,
 • WIG-górnictwo +5,59%,
 • WIG-telekomunikacja +1,06%.

 „Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW