Gospodarka strefy euro najsłabsza od ponad 3 lat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.03.250xKoniunktura w gospodarce strefy euro we wrześniu pogorszyła się w porównaniu z sierpniem i była najsłabsza od 39 miesięcy. Wstępny odczyt wrześniowego wskaźnika aktywności gospodarki Eurolandu ukształtował się na poziomie 45,9 pkt wobec 46,3 pkt miesiąc wcześniej.

Wyraźny regres koniunktury był udziałem sektora usług, co pokazuje, że konsumenci są w coraz gorszym położeniu i ograniczają wydatki. Natomiast lekka poprawa miała miejsce w przemyśle. W obu segmentach mamy jednak wyraźne spowolnienie i brak jest na razie symptomów odwrócenia tej tendencji. Wrześniowy wynik byłby jeszcze słabszy, gdyby nie poprawa w niemieckiej gospodarce. Wstępny odczyt wrześniowego PMI dla chińskiego przemysłu przyniósł niewielką poprawę, ale w dalszym ciągu ten sektor odczuwał spowolnienie.

Te dane mocno kontrastują z nadziejami dominującymi na rynkach finansowych przez ostatnie tygodnie, choć trudno też zakładać, żeby inwestorzy spodziewali się natychmiast pozytywnych efektów ostatnich decyzji banków centralnych dotyczących stymulowania koniunktury gospodarczej. Stąd reakcje na dzisiejsze publikacje gospodarcze są dość umiarkowane. Relatywnie najsilniejszy ruch widać na euro, które w relacji do dolara spada do najniższego poziomu od 13 września. To pociąga za sobą regres notowań złotego. Dolar drożeje do ponad 3,22 zł, a euro do blisko 4,17 zł. To przekłada się na presję na ceny surowców, dla których (zwłaszcza dla paliw) już poprzednie dni nie były udane.

Home Broker zwraca uwagę:

Nie widać symptomów odwrócenia niekorzystnych tendencji w gospodarce strefy euro Regres w zakresie wznoszenia budynków w Polsce wskazuje na ograniczanie inwestycji przez przedsiębiorstwa Rynki nieruchomości Sierpniowa produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła o 5% w skali roku, a po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych o 2,7%. Najsłabiej wypadł segment związany ze wznoszeniem budynków, w przypadku którego mieliśmy regres o 13,3%. W zakresie robót specjalistycznych spadek wyniósł 6,3%, a w obszarze infrastrukturalnym doszło do poprawy o 4,6%. W 8 pierwszych miesiącach tego roku wzrost produkcji budowlano-montażowej wyniósł 3,8%.

Sierpniowa sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym była najwyższa od ponad 2 lat. Wyniosła 4,82 mln w ujęciu zannualizowanym.  Ceny w porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 9,5%. Roczny wzrost odnotowano w tym względzie w każdym z ostatnich 6 miesięcy.

Jednocześnie sierpniowe dane wykazały spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę (z 811 tys. w  zannualizowanym w lipcu do 803 tys.) oraz zwyżkę liczby rozpoczętych budów, co miało miejsce za sprawą budownictwa jednorodzinnego (z lipcowych 733 tys. do 750 tys.).

Od dewelopera

W sobotę 22 września, w godz. 11:00 – 15:00 firma deweloperska Vastbouw organizuje Dzień Otwarty na osiedlu Złoty Zakątek II, zlokalizowanego w dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. W ramach projektu powstaje zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwu i cztero-mieszkaniowych wraz z zewnętrzną infrastrukturą. Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych wynosi od 149 do 158 m kw., do których przynależeć będą przydomowe ogródki o powierzchni 203 – 467 m kw. Planowany termin zakończenia budowy aktualnie realizowanych etapów przypada na II i IV kwartał 2013 roku.

Home Broker Daily nr 674 (20 września 2012) – pobierz

Zespół analiz
Home Broker