Gorzej już było. Wyniki badania koniunktury bankowej na początek roku

Gorzej już było. Wyniki badania koniunktury bankowej na początek roku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Środowisko bankowe otwiera rok w lepszych nastrojach aniżeli zamykało rok 2016 - twierdzi ekspert TNS Polska, dr Marcin Idzik. Owa poprawa oceny sytuacji nie może być jednak zbytnim powodem do optymizmu, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż prognozy sprzed roku były jednymi z najbardziej pesymistycznych w ostatnich latach.

Obecna poprawa również ma charakter umiarkowany. Wprawdzie wartość styczniowego indeksu PENGAB wzrosła o 5 punktów w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, zyskując poziom 20 pkt, jednak za ten wzrost odpowiadają wyłącznie poprawy indeksów prognostycznych. –  Ocena aktywności klientów na rynku bankowym w styczniu jest identyczna jak przed miesiącem – zaznaczył ekspert TNS Polska. Nawet i w przypadku prognoz należy wziąć pod uwagę istotny wpływ czynników sezonowych, które na początku roku zawsze zwiększają poziom optymizmu; po wyeliminowaniu tych czynników przewidywania byłyby najpewniej porównywalne do tych które odnotowano przed miesiącem.

170131.pengab.infografika.01.850x

Gdzie środowisko bankowe szczególnie upatruje wzrost aktywności klientów w I kwartale 2017 roku? Zdaniem TNS Polska takim obszarem jest finansowanie gospodarstw domowych. Indeks prognostyczny w obszarze produktów dla osób fizycznych wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 8 punktów, i jest to w zasadzie wyłącznie efekt optymistycznych przewidywań odnośnie  zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi. – Dla kredytów mieszkaniowych indeks prognostyczny utrzymał się na poziomie sprzed miesiąca i wynosi 25 punktów – podkreślił dr  Idzik. W przypadku kredytów samochodowych dało się z kolei zauważyć pięciopunktowy spadek optymizmu w porównaniu z początkiem roku 2016. –Optymizm na kolejny kwartał widoczny jest również jeśli chodzi o klientów biznesowych i ich zainteresowanie kredytami – twierdzi ekspert TNS Polska. W tym obszarze prognozy bankowców poprawiły się aż o 13 proc. Zdaniem TNS Polska oznacza to bardzo wyraźną poprawę, obejmującą zarówno obszar kredytów obrotowych jak również inwestycyjnych. – Uzasadnienie wzrostu aktywności klientów, szczególnie biznesowych, na rynku kredytowym – możemy odczytać w przewidywaniach sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw w kolejnych 6 miesiącach. Odnotowaliśmy tu poprawę tego indeksu aż o 16 punktów. Podobny scenariusz odnotowaliśmy jeśli chodzi o poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, oraz sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju. – stwierdził dr Marcin Idzik.  Przypomniał on również, iż analogiczne zmiany obserwowano na początku roku 2016 – wówczas również wzrost indeksów wynikał w znacznym stopniu z czynników o charakterze sezonowym.

Jak bankowcy oceniają rozpoczynający się rok 2017? Przewidywania są bardzo zróżnicowane. Aż 54% badanych patrzy na nadchodzące 12 miesięcy z lękiem, a 46% z nadzieją i optymizmem. – Są to wprawdzie przewidywania korzystniejsze niż na rok 2016, kiedy aż 65% postrzegało przyszłość w czarnych barwach, jednak obaw i trosk wciąż sporo – zauważył ekspert TNS Polska. Jednym z obszarów niepewności jest kwestia przychodów sektora bankowego w roku 2017. Aż 44 proc. respondentów uważa, iż za ów wzrost odpowiadać będzie redukcja kosztów, a jedynie 14 proc. odpowiedzi wskazywało na zwiększające się przychody odsetkowe. Zdaniem niemal 40% respondentów za zyski banków w 2017 będzie odpowiadać wzrost przychodów z opłat i prowizji. Z drugiej jednak strony, skoncentrowanie się na cięciu kosztów bynajmniej nie musi przynieść spodziewanego efektu; aż 60% bankowców oczekuje dalszego wzrostu kosztów działalności instytucji finansowych. Przeciwnego zdania jest zaledwie 46% badanych. Natomiast zdecydowana większość respondentów  uważa, że bankowość systematycznie przesuwać się będzie do świata wirtualnego; 75% przewidywań  dotyczy redukcji placówek bankowych, a aż 85% odpowiedzi sugeruje kolejne zwolnienia pracowników.

Karol Jerzy Mórawski