Górny limit składek na ZUS zniesiony

Górny limit składek na ZUS zniesiony
Fot. Pixaby.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego nie płaci się składek (tzw. 30-krotności), zakłada przyjęty przez sejm projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Górny limit składek na ZUS zniesiony #ZUS #zus limit

Według projektodawców, zniesienie limitu w wysokości podstawy wymiaru składek oznacza brak potrzeby ciągłego monitorowania wysokości otrzymywanych przychodów, zarówno przez płatnika składek, jak i przez ubezpieczonego – szczególnie w przypadku, gdy ubezpieczony wykonuje kilka rodzajów pracy.

Podczas debaty sejmowej posłowie z opozycji zwrócili uwagę, że projekt nie zawiera wyliczeń dotyczących tego, ile w przyszłości będą kosztowały emerytury i jak wpłynie to na płynność finansową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

 

Wysokość emerytury jest ściśle powiązana ze wysokością składek

Wcześniej Centrum Informacyjne Rządu (CIR) wyjaśniało, że wysokość emerytury jest ściśle powiązana z wysokością odprowadzanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Im wyższa kwota odprowadzanych składek i im dłuższy okres zatrudnienia, tym wysokość świadczenia jest wyższa.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, budżet państwa dzięki jej wdrożeniu pozyska 54,6 mld zł w ciągu 10 lat jej obowiązywania.

Projekt trafi teraz do Senatu.

Źródło: ISBnews