Goldman Sachs: tarcze antyinflacyjne obniżą szczyt CPI o ok. 3,-3,5 pkt. proc., ale okres podwyższonej inflacji wydłuży się

Goldman Sachs: tarcze antyinflacyjne obniżą szczyt CPI o ok. 3,-3,5 pkt. proc., ale okres podwyższonej inflacji wydłuży się
Fot. stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działania zaproponowane przez rząd w ramach tzw. tarcz antyinflacyjnych obniżą szczyt CPI w Polsce o ok. 3,-3,5 pkt. proc., ale okres podwyższonej inflacji wydłuży się - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

„Szacujemy, że w szczycie dezinflacyjny wpływ (tarcz antyinflacyjnych – przyp. red.) na CPI będzie zbliżony do 3,0-3,5 pkt. proc. Choć działania obniżą szczyt inflacji, to wskaźnik cen będzie bardziej zmienny, a podwyższona inflacja przeciągnie się na przyszły rok” – napisano w raporcie.

Ponadto, oczekujemy, że inflacja bazowa będzie rosła.

Czytaj także: Inflacja sięgnęła w grudniu poziomu 8,6 procent; znowu rekordowe dane GUS o wzrośnie cen >>>

Tarcze antyinflacyjne

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd planuje obniżkę VAT do 8 proc. na paliwo, do 0 proc. na żywność, do 0 proc. na gaz oraz do 0 proc. na nawozy. Rząd zapowiedział, że obniżki mają obowiązywać od lutego, na pół roku. Do łącznie pół roku przedłużono również elementy pierwszej tarczy antyinflacyjnej.

Traktor na zimowej polnej drodze z balotem siana
Fot. stock.adobe.com/Monika

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia dopłat do nawozów dla rolników, poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zapowiedział, że w lipcu powinna wejść w życie ustawa, umożliwiająca pobieranie przez rolników emerytur, bez konieczności przekazywania gospodarstw.

„Oprócz VAT-u, który obniżamy do 0% od 1 lutego na nawozy – to jest już istotny ruch – to jeszcze premier Mateusz Morawiecki wystąpił do Komisji Europejskiej o możliwość dopłat do nawozów dla rolników, Na to musi zgodzić się Komisja Europejska, bo gdybyśmy takie opłaty wprowadzili samowolnie, to byłaby niedozwolona pomoc publiczna i groziłyby zwroty” – powiedział Kowalczyk w radiowej Trójce.

Podkreślił, że ceny nawozu są bardzo zależne od cen gazu, a w nawozach azotowych 60% ceny nawozu stanowi cena gazu, używanego przy produkcji.

Tarcza antyinflacyjna

Wicepremier poinformował też, że polski rząd obecnie jest w trakcie zatwierdzania – wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm ustawą – niższych stawek VAT w Komisji Europejskiej. Nowelizacja ustawy VAT-owskiej zakłada obniżenie o 0% stawek VAT na żywność i gaz oraz do 8% na paliwa w okresie od 1 lutego do 31 lipca. Jednocześnie przedłużone ma zostać do 31 lipca obowiązywanie niższej stawki na energię elektryczną i cieplną.

Czytaj także: Od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku niższy VAT na paliwa, żywność i gaz; Sejm przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0 >>>

Wzrost stóp procentowych

Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że stop procentowa w Polsce w najbliższych miesiącach wzrośnie do 3,0 proc.

„Chociaż nasza prognoza zakłada wzrost stóp proc. do 3,0 proc. w najbliższych miesiącach, widzimy ryzyko dla tej prognozy w kierunku mocniejszego zaostrzenia polityki monetarnej” – napisali.

Źródło: PAP BIZNES