Goldman Sachs: RPP przeczeka wysoką inflację, nie podniesie stóp procentowych przed końcem kadencji

Goldman Sachs: RPP przeczeka wysoką inflację, nie podniesie stóp procentowych przed końcem kadencji
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej będzie bagatelizować podwyższoną inflację i nie podniesie stóp procentowych przed końcem swojej kadencji - uważają ekonomiści Goldman Sachs.

RPP będzie bagatelizować obecny wystrzał inflacji, więc utrzymujemy nasz scenariusz bazowy, w którym RPP nie podwyższa stóp procentowych co najmniej do końca obecnej kadencji.

– napisano w komentarzu do środowych decyzji RPP.

„Prognozujemy, że zasadnicza inflacja będzie bardziej +lepka+ i utrzyma się powyżej górnego ograniczenia celu NBP przez dalszą część roku, przy czym inflacja bazowa będzie konsekwentnie się obniżać w 2021 r., w obliczu wciąż ograniczonego popytu, zarówno krajowego, jak i w strefie euro” – dodano.

Czytaj także: RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian, referencyjna nadal 0,10 proc. >>>

Goldman Sachs prognozuje średnioroczną inflację w Polsce w 2021 r. na poziomie 3,8 proc.

Kadencja 7 z 10 członków RPP wygasa w I kw. 2022 r. Kadencja prezesa NBP A. Glapińskiego upływa w czerwcu 2022 r. Prezydent Andrzej Duda zasygnalizował w kwietniu, że może „prolongować zadanie” powierzone Glapińskiemu.

Czytaj także: RPP koncentruje się na przyszłej, a nie bieżącej inflacji >>>

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 5 maja utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzję Rady opublikowano rekordowo późno – o godz. 17.30.

RPP ponownie zmodyfikowała retorykę. Po tym jak w kwietniu zmieniono fragment dotyczący wpływu kształtowania się kursu złotego na tempo ożywienia, w maju RPP nie wzmiankowała, choć czyniła to wielokrotnie poprzednio, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego.

RPP oceniła ponadto, że inflacja, podbijana przez czynniki niezależne od polityki Rady, w najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., ale w przyszłym roku obniży się.

Źródło: PAP BIZNES