Goldman Sachs: EBC przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych

Goldman Sachs: EBC przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że Europejski Bank Centralny (EBC) przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych - docelowe oprocentowanie na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięte w marcu, a nie jak wcześniej zakładano w czerwcu 2023 r.

Podtrzymujemy naszą prognozę, że Rada Prezesów podwyższy stopy procentowe o 50 pb. we wrześniu i październiku, a następnie zwolni do 25 pb. w grudniu. Jednak obecnie spodziewamy się, że stopa końcowa na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięta już w marcu 2023 roku.

– poinformowało biuro analiz banku.

Czytaj także: EBC we wrześniu ponownie podniesie stopy procentowe?

Zmiana prognozy

Zmiana prognozy ze strony Goldman Sachs ma miejsce po tym jak w czwartek EBC podniósł stopy procentowe o 50 pb., „rezygnując jednocześnie z strategii typu „forward guidance” na rzecz podejścia od posiedzenia do posiedzenia”. Szefowa EBC, Christine Lagarde, uzasadniła wysokość lipcowej podwyżki faktem, że czerwcowe dane o inflacji były wyższe niż oczekiwano, a także uruchomieniem nowego instrumentu ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument – TPI).

Czytaj także: EBC zdecydował: pierwsza od 11 lat podwyżka stóp procentowych >>>

„TPI ma przeciwdziałać „nieuzasadnionej, nieuporządkowanej dynamice rynku”, która zagraża transmisji polityki, jest ex ante nieograniczony pod względem wielkości i podlega liście kryteriów kwalifikujących. Obejmują one zgodność z ramami nadzoru makroekonomicznego UE oraz zobowiązaniami złożonymi w ramach funduszu naprawczego. Uruchomienie instrumentu zależy całkowicie od Rady Prezesów” – wyjaśnił Goldman Sachs.

Według Goldman Sachs TPI może okazać się „potencjalnie potężnym narzędziem, które ostatecznie może być skuteczne w zakotwiczeniu kredytów państwowych w Europie”. „Jednak brak jasności co do warunków, w jakich TPI zostanie aktywowana, sugeruje, że uczestnicy rynku mogą zacząć testować politykę EBC, szczególnie w kontekście większej niepewności politycznej we Włoszech” – dodali analitycy.

Źródło: PAP BIZNES