Główna stopa procentowa w USA wzrosła o 25 pb

Główna stopa procentowa w USA wzrosła o 25 pb
Fot. stock.adobe.com / andy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas posiedzenia 2-3 maja marca Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 pb. do przedziału 5,00-5,25 procent.

W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 500 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 roku.

„Mamy pogląd, że inflacja nie spadnie tak szybko. To zajmie trochę czasu. I w tym świecie, jeśli ta prognoza będzie zasadniczo słuszna, nie byłoby właściwe obniżanie stóp procentowych. Jeśli masz inną prognozę, a rynki od czasu do czasu wyceniają dość szybkie spadki inflacji. Weźmiemy to pod uwagę, ale to nie jest nasza prognoza. W ciągu ostatnich dwóch lat narracja była taka, że inflacja spada. Patrząc na usługi inne niż mieszkaniowe, naprawdę niewiele się zmieniło. Uważamy więc, że popyt będzie musiał nieco osłabnąć, a warunki na rynku pracy będą musiały nieco bardziej się złagodzić, aby zacząć dostrzegać postęp. W takim otoczeniu nie byłoby właściwe obniżanie stóp procentowych” – powiedział prezes Fedu Jerome Powell

Odporność amerykańskiego systemu bankowego

Przewodniczący FOMC wskazywał, że warunki w systemie bankowym USA poprawiły się od marca.

„Warunki w tym sektorze zasadniczo poprawiły się od początku marca, a amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Będziemy nadal monitorować sytuację w sektorze. Jesteśmy zobligowani do wyciągnięcia właściwych wniosków z tych wydarzeń i będziemy pracować, aby zapobiec powtórzeniu się takich sytuacji. W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy raport wiceprezesa ds. nadzoru nad przeglądem Barra dotyczącym banku w Dolinie Krzemowej. Wyniki przeglądu podkreślają potrzebę zajęcia się naszymi zasadami i praktykami nadzorczymi w celu stworzenia silniejszego i bardziej odpornego systemu bankowego i jestem przekonany, że to zrobimy” – powiedział prezes Fedu.

„Nasz system bankowy jest zdrowy i odporny, z silnym kapitałem i płynnością. Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację w systemie bankowym i jesteśmy gotowi do użycia wszystkich naszych narzędzi w razie potrzeby, aby zapewnić jego bezpieczeństwo. Ponadto jesteśmy zobowiązani do wyciągnięcia wniosków z tych wydarzeń i do pracy, aby zapobiec powtórzeniu się takich epizodów” – dodał.

Kolejne posiedzenie FED w połowie czerwca

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 13-14 czerwca. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,57 proc. do 101,38 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb do 3,38 proc.

Źródło: PAP BIZNES