Getin Noble Bank szacuje negatywny wpływ wakacji kredytowych na 164 mln zł

Getin Noble Bank szacuje negatywny wpływ wakacji kredytowych na 164 mln zł
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Getin Noble Bank szacuje negatywny wpływ tzw. wakacji kredytowych na 164 mln zł i spodziewa się, że zaraportuje negatywny wynik netto w trzecim kwartale 2022 r.

Getin Noble Bank podał, że po przeanalizowaniu następstw obowiązywania ustawy wprowadzającej tzw. „wakacje kredytowe” zdecydował o utworzeniu rezerwy na przewidywane koszty wynikające z zawieszania wykonania umów o kredyt hipoteczny w złotych udzielanego klientom w ramach ustawy.

Dotychczas zaakceptowane wnioski o wakacje kredytowe

Według danych na koniec sierpnia 2022 r. bank zaakceptował prawidłowe wnioski klientów o tzw. wakacje kredytowe stanowiące 33 proc. liczby umów spełniających kryteria wynikające z ustawy oraz stanowiące 44 proc. łącznego salda kapitałowego tych umów.

W efekcie przeprowadzenia analizy oszacowano, iż przewidywany docelowy negatywny wpływ zawieszenia wykonania umów o kredyt hipoteczny udzielonych w złotych na wynik netto banku za cały okres objęty ustawą wyniesie łącznie 164 mln zł. Powyższa kwota obciąży w całości wynik finansowy netto banku za trzeci kwartał 2022 r.

– napisano w komunikacie.

Czytaj także: Fitch Ratings podtrzymuje oceny ratingowe Getin Noble Banku >>>

Dodano, że do oszacowania wysokości rezerwy przyjęto konserwatywne założenia, że wnioskami o wakacje kredytowe objęte zostanie 49 proc. salda kapitałowego umów spełniających kryteria wynikające z ustawy oraz wnioski te obejmą wszystkie dostępne ustawowo okresy.

„Ostateczny wpływ kosztów z tytułu rozwiązań w zakresie tzw. wakacji kredytowych na wynik finansowy banku zależeć będzie od m.in. liczby klientów, którzy korzystać będę z tych rozwiązań, czy liczby zawieszonych przez nich rat. Z uwagi na powyższe bank zwraca uwagę, że przyjęta kwota może podlegać aktualizacji” – napisano. 

Źródło: PAP BIZNES