Getin Noble Bank: KNF podwyższyła bufor na ryzyko kredytów walutowych

Getin Noble Bank: KNF podwyższyła bufor na ryzyko kredytów walutowych
Getin Noble Bank - Logo (źródło: Getin Noble Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Getin Noble Bank (GNB) otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zalecenie utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych, na poziomie 1,32 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczas bank utrzymywał ten bufor na poziomie 1,29 pkt proc.

Dotychczas #GetinNobleBank utrzymywał ten bufor na poziomie 1,29 pkt proc. #KNF @uknf

„Dodatkowy wymóg kapitałowy powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,99 pkt proc.) oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,74 pkt proc.)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: KNF podwyższyła bufor na ryzyko kredytów walutowych BOŚ Banku >>>

Dotychczas, zgodnie z raportem bieżącym nr 93/2018 z 17 października 2018 r., bank realizował w ujęciu jednostkowym zalecenie Komisji dotyczące utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych w wysokości 1,29 pkt proc., który składał się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiadało wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,97 pkt proc.) oraz w co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiadało wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,72 pkt proc.), podano także.

Czytaj także: Santander Bank Polska nie musi już utrzymywać dodatkowego buforu na kredyty walutowe >>>

„Aktualnie obowiązujący wymóg połączonego bufora w ujęciu jednostkowym wynosi dla banku odpowiednio:

– łączny współczynnik kapitałowy (TCR) 14,82%;

– współczynnik kapitału Tier 1 (T1) 12,49%;

– współczynnika kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) 10,74%” – czytamy także.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Źródło: ISBnews