Obrót akcjami i obligacjami GetBack na żądanie KNF zawieszony bezterminowo

Obrót akcjami i obligacjami GetBack na żądanie KNF zawieszony bezterminowo
Źródło: Materiały prasowe GetBack
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack bezterminowo na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiła obrót akcjami i obligacjami #GetBack bezterminowo na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego #GPW #KNF #giełda @uknf @GPW_WSExchange

W poniedziałek GPW zawiesiła notowania akcji i obligacji spółki do końca dnia.

GetBack poinformował w poniedziałek przed rozpoczęciem sesji giełdowej, że negocjuje z PKO Bankiem Polskim oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) uzyskanie finansowania o charakterze kredytowo-inwestycyjnym w kwocie do 250 mln zł. Spółka podkreśliła, że informacje te upublicznia „po uzgodnieniu niniejszej informacji ze wszystkimi zaangażowanymi stronami”.

PFR i PKO BP dementują doniesienia GetBack 

Jednak zarówno PFR, jak i PKO BP zdementowały informacje o prowadzeniu takich negocjacji z GetBack.

PFR podkreślił, że Funduszu i GetBack nie są stronami żadnych umów oraz wstępnych porozumień dotyczących finansowania. PFR podał, że otrzymał drogą korespondencyjną od prawnika spółki GetBack „pewne informacje o spółce”. PFR poinformował prezesa zarządu GetBack, że nie jest zainteresowany analizą potencjalnej transakcji z udziałem GetBack SA, podano w oświadczeniu Funduszu.

PKO BP napisał z kolei w oświadczeniu, że „stanowczo zaprzecza”, jakoby prowadził jakiekolwiek uzgodnienia czy negocjacje z tą spółką, a w szczególności negocjacje dotyczące finansowania lub zaangażowania kapitałowego.

Potencjalne ryzyko manipulacji kursem akcji

W związku z wtorkowym komunikatem GetBack (39/2018) PFR zapowiedział, że zawiadomi Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) „o potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji GetBack SA” poprzez rozpowszechnianie „nieprawdziwych informacji na temat udziału PFR SA w negocjacjach z GetBack SA”.

KNF pracuje nad wyjaśnieniem sytuacji wokół spółki GetBack

Komisja Nadzoru Finansowego podejmuje wszystkie niezbędne kroki w celu pełnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji wokół spółki GetBack oraz umożliwienia jak najszybszego wznowienia notowań instrumentów finansowych wyemitowanych przez spółkę, podał urząd.

„Z dokonanych ustaleń faktycznych wynika, że opublikowane przez Bank PKO BP SA oraz Polski Fundusz Rozwoju SA komunikaty stanowczo dementują informację na temat rzekomych negocjacji tych podmiotów w zakresie udzielenia GetBack SA finansowania o charakterze kredytowo-inwestycyjnym. Tym samym w ocenie organu nadzoru analiza przedstawionego w sprawie stanu faktycznego podaje w wątpliwość wiarygodność informacji poufnej przekazanej przez emitenta w raporcie nr 39/2018 z dnia 16 kwietnia 2018 r.” – czytamy w komunikacie.

W efekcie sposób informowania przez spółkę o rzekomo prowadzonych negocjacjach w zakresie pozyskania finansowania może przyczyniać się do szkodliwej dla rynku dezinformacji, a także może wprowadzać w błąd uczestników rynku co do rzeczywistej sytuacji spółki, stwierdzono w informacji.

„Z tego względu inwestorzy dokonujący transakcji, których przedmiotem są instrumenty finansowe wyemitowane przez spółkę, do czasu wyjaśnienia wskazanych rozbieżności nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji emitenta, w oparciu o które mogliby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne”- czytamy dalej.

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 r. grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. W lipcu 2017 r. spółka zadebiutowała na GPW.

Źródło: ISBnews