Funty brytyjskie: Król Karol III na monetach w tym roku, na banknotach za dwa lata

Funty brytyjskie: Król Karol III na monetach w tym roku, na banknotach za dwa lata
Źródło: The Royal Mint,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii i Królewska Mennica wypowiedziały się w sprawie swoich planów wprowadzenia banknotów i monet z wizerunkiem nowego monarchy, pisze Szymon Stellmaszyk Doradca Zarządu ZBP w Zespole ds. współpracy międzynarodowej.

Bank Anglii poinformował, że do końca tego roku ujawni zdjęcia zaktualizowanych banknotów z portretem króla Karola III. Oczekuje się, że banknoty wejdą do obiegu w połowie 2024 roku.

Król na banknotach polimerowych…

Portret Jego Królewskiej Mości pojawi się na istniejących projektach wszystkich czterech banknotów polimerowych. Będzie to kontynuacja serii i nie będą wprowadzone żadne dodatkowe zmiany.

Wizerunek Karola III znajdzie się na awersie banknotu oraz w kamei w przezroczystym okienku. Obecna seria banknotów przedstawia następujące postacie: 5 GBP – Winston Churchill, 10 GBP – Jane Austen, 20 GBP JMW Turner, 50 GBP – Alan Turing.

Zgodnie z wytycznymi króla, aby zminimalizować wpływ zmiany monarchy na środowisko oraz gotówkę krążącą w obrocie, istniejące zapasy banknotów z królową Elżbietą II będą nadal wprowadzane do obiegu.

Nowe banknoty będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia banknotów zużytych oraz zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Będą one więc wspólnie krążyć z banknotami z portretem królowej Elżbiety II, które pozostaną prawnym środkiem płatniczym do wycofania z obiegu dopiero po ich zużyciu lub uszkodzeniu. 

Czytaj także: Funty brytyjskie z wizerunkiem Elżbiety II w obiegu jeszcze dwa lata?>>>

… i na nowych monetach

Zaprezentowano już nowe monety z portretem króla Karola III. 50 pensów z jego wizerunkiem wejdzie do powszechnego obiegu w ciągu kilku tygodni – przed świętami Bożego Narodzenia, a od początku 2023 r. będą bite monety od 1 pensa do 2 GBP z tym samym wizerunkiem króla.

Portret króla Karola jest pierwszym projektem monety wykonanym przez Martina Jenningsa. Do stworzenia projektu użył fotografii, a nie króla siedzącego do konkretnego portretu.

Monety mają wielowiekową tradycję, a monarcha będzie zwrócony w lewo – w odwrotną stronę niż poprzedniczka. Podobnie jak w przypadku poprzednich królów brytyjskich, w przeciwieństwie do królowej, nie nosi korony. Karol III osobiście zatwierdził swoją podobiznę.

Dystrybucja monet zależeć będzie od potrzeb w celu wymiany uszkodzonych i zużytych starszych monet i pokrycia dodatkowego zapotrzebowania. Pierwsze monety z wizerunkiem króla Karola III wejdą więc do obiegu zgodnie z zapotrzebowaniem banków i urzędów pocztowych – zapowiedziała Mennica Królewska.

Oznacza to, że także monety króla Karola III i królowej Elżbiety II będą wspólnie krążyć w Wielkiej Brytanii przez wiele lat.

Proces wymiany zajmie bowiem dużo czasu. Według oficjalnych szacunków istnieje dziś około 27 miliardów monet z wizerunkiem zmarłej królowej, a ​​monety potrafią przetrwać nawet do 20 lat!

Czytaj także: Funt brytyjski najsłabszy w historii>>>

Moneta kolekcjonerska od października

Wizerunek króla pojawił się właśnie na nowej gamie pamiątkowych monet 5 funtów, które zawierają dwa nowe portrety królowej Elżbiety II na odwrocie, aby upamiętnić jej życie i panowanie.

Monety są sprzedawane kolekcjonerom przez Królewską Mennicę od 3 października.

Warto zaznaczyć, że na inskrypcji monet oznaczano poprzednich brytyjskich monarchów za pomocą łacińskiej wersji ich imienia. 

Jednak nowe monety mówią już o Karolu III w zapisie w wersji anglojęzycznej. Pełny napis otaczający wizerunek oznacza: „Król Karol III, z łaski Bożej, Obrońca Wiary”.

Czytaj także: Skoro funt zszedł na dziady, to gdzie poszedł sobie złoty?>>>

Źródło: aleBank.pl