Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (98) Zielony dom prawie sielanka

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Banki uruchomiły akcję kredytową w ramach programu dopłat NFOŚiGW do budowy i zakupu nieruchomości energooszczędnych. Weryfikatorzy energetyczni przyjęli do realizacji 150 spośród 320 projektów, pierwsze 49 uzyskało już dofinansowanie.

Fundusz dopłaca 30 tys. zł do domu zużywającego nie więcej niż 40 kWh energii na mkw. rocznie (standard NF40) i 50 tys. zł do tzw. domu pasywnego, który niemal nie zużywa energii do ogrzania wody i pomieszczeń (NF15). Od 11 do 16 tys. zł otrzymamy, nabywając mieszkanie w podobnych standardach. Z dopłaty można skorzystać przed podjęciem decyzji, a także już w trakcie realizacji projektu. Kredyt należy wziąć w jednym z banków, które podpisały umowę o współpracy z NFOŚiGW. Oferta jest dostępna m.in. w Banku BPS, SGB-Banku i 100 bankach spółdzielczych.

Adres dla oszczędnych

Inwestycje CL to jedna z firm deweloperskich budujących domy energooszczędne, która obecnie realizuje osiedle domów jednorodzinnych Sielanka w Tarnowskich Górach. Każdy z budynków o powierzchni od 100 do 200 mkw. jest naszpikowany rozwiązaniami pozwalającymi zmniejszyć koszty utrzymania: ściany są ocieplone 20-centymetrową warstwą styropianu i grubą warstwą wełny mineralnej, okna mają potrójne szyby, w centralnym punkcie znajduje się kominek, który emituje ciepło po całym wnętrzu, a pomagają w tym specjalnie zaprojektowane systemy wentylacji z rekuperatorami, czyli urządzeniami do odzyskiwania energii z powietrza

Mariusz Piazza, prezes Inwestycje CL mówi, że idea tego projektu narodziła się w 2009 r., a więc w czasach kryzysu. Szukając atutów, które w przyszłości będą dowodziły przewagi osiedla Sielanka nad innymi, firma postawiła na oszczędności. – Nie chcemy konkurować tylko cenami, ale też niższymi kosztami utrzymania budynków i wysokim komfortem ich użytkowania, co jest równoznaczne z mniejszym zużyciem energii. Zdrowe miejsca do życia stanowi dobrze wentylowany dom, w którym wymiana powietrza odbywa się w sposób maksymalnie kontrolowany. To mieszkańcy mają o tym decydować, a nie wady konstrukcji, czyli dziury i nieszczelności. Celem jest uzyskanie szczelnego budynku z regulowaną wymianą powietrza, poprzez system wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Dzięki temu mamy świeże powietrze wewnątrz domu bez utraty ciepła, którego wytworzenie jest dużo droższe!

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/ UE z 19 maja 2010 r. zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”.

Zdaniem M. Piazzy dopłata z NFOŚiGW, którą otrzymują nabywcy domów, to tylko dodatkowy bonus. Największym są niższe nawet o 70 proc. koszty ogrzewania i ciepłej wody. Firma nie instaluje kolektorów słonecznych i pomp ciepła, uznając, że korzyści z tego tytułu są dzisiaj zbyt małe. – Budowanie domu energooszczędnego jest tożsame z wysoką jakością, na każdym etapie trzeba zwracać uwagę na szczegóły, które później powodują, że inwestycja spełnia wymogi i z sukcesem przechodzi weryfikację. Osiedle Sielanka to projekt na najbliższe 10 lat, przy pierwszych domach normy były dosyć trudne w realizacji, teraz program nie stwarza większych problemów. Drugi etap stanowi budowa 42 budynków, aktualnie zostało już złożonych 35 wniosków o dopłaty. W planie jest kolejnych 70 domów, w ciągu 2-3 lat chcemy dojść do standardów najwyższej efektywności energetycznej NF15.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI