Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (91): Dwa światy w kraju za miastem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.10.foto.039.250xZ raportu IERiGŻ wynika, że zaledwie 16 proc. spośród 2,27 mln rolników dostarcza na rynek aż 64 proc. żywności. Milion małych gospodarstw nie prowadzi produkcji towarowej, a około 700 tys. jest na skraju bankructwa.

Według badań ARiMR tylko 250 tys. gospodarstw zapewnia na jednego zatrudnionego dochód parytetowy, tzn. porównywalny ze średnią płacą. Zdecydowana większość drobnych rolników nie ma w ogóle maszyn, nie stosuje nawozów, ani środków ochrony roślin. Milion właścicieli zubożałych zagród nie ma możliwości rozwoju i zwiększenia dochodów. Na drugim biegunie jest grupa wysokotowarowych producentów, w niczym nieustępujących farmerom w Niemczech, w Danii czy w Holandii, którzy inwestują, bogacą się i widzą przyszłość w jasnych barwach.

Folwark w skansenie

Coraz wyraźniej postępuje proces „farmeryzacji” polskiego rolnictwa. W latach 2002-2010 r. liczba gospodarstw zmniejszyła się o 656 tys., tj. o 22,4 proc. Po przystąpieniu do UE nastąpiły zmiany w ich strukturze – spadek o 1/4 tych najmniejszych (do 5 ha) oraz o 17 proc. nieco większych (5-20 ha). Natomiast o ponad 34 proc. wzrosła liczba tych największych (powyżej 50 ha). Średnia wielkość ekonomiczna przeciętnego gospodarstwa wciąż jest siedmiokrotnie niższa niż w UE-15. W niektórych krajach unijnych rolnictwo zostało zdominowane również przez drobne farmy (np. Portugalia – 56 proc., Wielka Brytania – 43 proc.), ale jednocześnie istnieje tam duża grupa producentów o produkcji towarowej 100 i więcej ESU (1 ESU = 1200 EUR). W Polsce de facto nie ma gospodarstw o tak dużej sile ekonomicznej, gdyż ich udział wynosi 0,2 proc.

Polska wieś odnotowuje potężny odpływ rąk do pracy. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatniego roku z gospodarstw odeszło 84 tys. osób, a przez ostatnią dekadę blisko jedna piąta rolników. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przygotował raport, w którym ocenia, że aż 60 proc. osób zamieszkujących obszary wiejskie nie ma już bezpośredniego związku z pracą na roli, a ich szansą życiową może być prowadzenie własnej firmy. Obecnie poziom bezrobocia sięga tam 900 tys. osób, a należało by stworzyć 1,5 mln nowych miejsc pracy – i to poza rolnictwem.

Na wsi działa niespełna 900 firm. Ocenia się, że liczba ta mogłaby być co najmniej dwukrotnie wyższa, gdyby bezrobotni uzyskali wsparcie. Tymczasem z puli 4,5 mld zł w dyspozycji ARiMR na zakładanie mikroprzedsiębiorstw wydano niewiele.

Agencja odrzuciła aż 45 proc. wniosków. W innym działaniu dotyczącym różnicowania dochodów rolników, gdzie do wzięcia było 1,5 mld zł, z przyczyn formalnych do kosza trafiło 34 proc. wniosków. EFRWS policzył, że z 2,46 mld euro zapisanych w PROW na wsparcie małego biznesu na wsi jest ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI