Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (89): Skarb do odkrycia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.07-08.foto.36.250xBank Gospodarstwa Krajowego zarzadza unijnymi programami JESSICA i JEREMIE, które sa dedykowane sektorowi MSP w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO).

JEREMIE koncentruje sie na rmach we wczesnej fazie rozwoju (tzw. start-up), które z powodu braku historii kredytowej nie moga zdobyc srodków na rozwój. Aktualnie w szesciu województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, dolnoslaskie, mazowieckie) BGK oferuje ponad 1,7 mld zł na wsparcie MSP w ramach inicjatywy JEREMIE, srodki te o charakterze zwrotnym sa dystrybuowane w postaci pozyczek i poreczen przez wyłonionych w konkursach posredników nansowych.

Mysl globalnie

W 2012 r. w realizacje inicjatywy JEREMIE właczyło sie w charakterze posredników 9 banków: jeden komercyjny (FM Bank S.A.), jeden zrzeszajacy (Bank BPS) oraz 7 banków spółdzielczych. Do tej pory, we wszystkich regionach, w których BGK zarzadza srodkami tego programu, wsparcie tra ło do 11,5 tys. rm, a jego wartosc wyniosła ponad 1 mld zł. Najwiecej pieniedzy na pozyczki i poreczenia przeznaczyła Wielkopolska (501,3 mln zł).

W JEREMIE mikro rmy tzw. start-up bez historii kredytowej i zabezpieczen moga ubiegac sie o niskooprocentowane (2 proc.) pozyczki i poreczenia. Maksymalna wartosc pozyczki to 500 tys. zł. Mozna ja wziac nawet na 60 miesiecy (5 lat) z szesciomiesieczna karencja w spłacie. Poreczenia (do 1 mln zł) obowiazuja do 75 miesiecy.

JESSICA jest programem nansowania inwestycji miejskich z wykorzystaniem instrumentów zwrotnych (pozyczek, poreczen i wkładów kapitałowych). Projekty musza łaczyc cele komercyjne (zapewniajace rentownosc) oraz społeczne, tj. dedykowane srodowiskom lokalnym. Aktualnie sa realizowane ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI