Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (80): Zielone domy, hipoteka z premią

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.10.2012.foto.034.250xNawet do 50 tys. zł dopłaty uzyskają prywatni inwestorzy, zaciągając kredyt na budowę lub zakup domu w podwyższonym standardzie energooszczędności. Na realizację programu NFOŚiGW chce przeznaczyć 300 mln zł.

Nowy program, który zostanie uruchomiony na początku 2013 r. z udziałem zainteresowanych banków, powinien skłonić do inwestowania w energooszczędne rozwiązania również deweloperów – jednak największym beneficjentem mają być ich klienci. Mechanizm ma być zbliżony do subwencjonowania zakupu i instalacji kolektorów słonecznych z 45-proc. dopłatą do kosztów inwestycji. Program potrwa przez kolejne sześć lat (do 2018 r.), może współfinansować budowę lub zakup 16 tys. domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię. To trzecia oferta, poza dopłatami do solarów oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą NFOŚiGW wspiera proekologiczne inwestycje osób fizycznych.

Po dotację do banku

Premia adresowana jest do osób budujących samodzielnie dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. Jednorazowe bezzwrotne dofinansowanie wyniesie do 50 tys. zł do budowy tzw. domu pasywnego, tj. o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania – 15 kWh/(m2 xrok) oraz do 30 tys. zł do domu energooszczędnego. Maksymalna dopłata do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych to 16 tys. zł, zaś energooszczędnych 11 tys. zł brutto.

Dofinansowanie programu „zielone domy” w kwocie 300 mln zł może aktywować kredyty na poziomie 3 mld zł w ciągu 5 lat.

O premię z funduszu mogą ubiegać się osoby: n posiadające pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem n z uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, albo do użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego. Na wsparcie mogą również liczyć budujący domy tzw. systemem gospodarczym.

Jednorazowa dotacja zostanie wypłacona po zakończeniu inwestycji oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Zainteresowani nie będą musieli zgłaszać się do siedziby NFOŚiGW w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI