Fundusze europejskie: Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (81) Święto Prawdziwka w Nowej Wsi Wielkiej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.11.foto.028.150xPrawdziwki, czyli borowiki szlachetne są smakowitym "wkładem" do bigosu, pierogów oraz wielu innych potraw kuchni polskiej. I właśnie w tych grzybkach rozkochała się Nowa Wieś Wielka, która corocznie zaprasza na Święto Prawdziwka - festiwal współfinansowany przez unijny Program Rozwoju i Odnowy Wsi.

Nikogo już nie dziwią organizowane każdego lata lokalne festiwale prawdziwka, pstrąga, sera, miodu, chleba czy ziemniaków. Konkursom i degustacji regionalnych potraw towarzyszą występy artystyczne i jarmarki, imprezy te cieszą się dużym powodzeniem, a dzięki temu samorządy gmin mogą uzyskać korzyści promocyjne, ale też niemałe pieniądze z unijnego PROW 2007-2013.

Polska tradycja, unijna kasa

W ramach PROW możliwe jest uzyskanie refundacji części kosztów przedsięwzięcia, poniesionych na budowę, remont lub wyposażanie budynków pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno-kulturalne (świetlic, domów kultury, placów zabaw), inicjatywy związane z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych. Warunkiem uzyskania dotacji jest niekomercyjny charakter projektu. O dofinansowanie oprócz samorządów gminnych mogą ubiegać się instytucje kulturalne (podlegające JST), kościół i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe. Pomoc wyniesie do 500 rys. zł na realizację operacji w jednej miejscowości (co najmniej 25 tys. zł na jeden projekt).

Dotację można uzyskać na dwa sposoby, które różnią się poziomem dofinansowania oraz tym, do kogo przedkłada się wniosek. Aplikując projekt do właściwego terytorialnie samorządu województwa, uzyskamy zwrot do 75 proc. kosztów poniesionych na realizację danej inwestycji. Jeżeli złożymy wniosek o wsparcie za pośrednictwem operującej na danym obszarze lokalnej grupy działania (LGD) możemy zdobyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

O przyznaniu pomocy decyduje ocena punktowa planowanej operacji z uwzględnieniem dochodu podatkowego gminy, wielkości bezrobocia w powiecie oraz tzw. kryterium regionalnego. Projekt może otrzymać dodatkowe punkty w przypadku zadeklarowania, iż wnioskowana kwota dofinansowania na każdym etapie realizacji operacji wyniesie nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI