Fundamenty Bezpieczeństwa Banków 2022

Fundamenty Bezpieczeństwa Banków 2022
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bezpieczeństwo systemu finansowego stanowi kwestię priorytetową dla całego sektora bankowego. To jeden z tych obszarów, w którym sektor bankowy nie konkuruje, ale łączy swe siły w celu zbudowania architektury odpornej i stabilnej. Działania te nabierają szczególnego znaczenia w obecnych realiach, kiedy to można spodziewać się nie tylko ataków ze strony zorganizowanych grup przestępczych, ale również prób destabilizacji systemu jako elementu wojny cybernetycznej.

Banki, regulatorzy i zwykli konsumenci zgodni są co do jednego: zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z usług finansowych powinno być uwzględniane na każdym etapie budowy, funkcjonowania oraz rozwoju usług i produktów. Niestety, świadomość społeczna nierzadko nie nadąża za rozwojem zagrożeń w cyberświecie.

Niespełna co trzeci Polak odczuwa współodpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowych usług elektronicznych, tymczasem prawie ¾ naszych rodaków scedowałoby całą odpowiedzialność za skutki ewentualnych fraudów na banki, twierdząc, iż są najważniejszym ogniwem bezpieczeństwa.

Wsparciem dla instytucji finansowych w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego mogą być zarówno nowe regulacje, takie jak unijne rozporządzenie DORA, ale również rozwój systemów wymiany informacji, bez których nie sposób uniknąć prób wykorzystywania systemu finansowego do prania pieniędzy czy też zwykłych fraudów kredytowych.

Aspekty regulacyjne, technologiczne i organizacyjne bezpieczeństwa sektora finansowego będą tematem konferencji poświęconej bezpieczeństwu banków, która odbędzie się 13 grudnia br.  

Strona internetowa konferencji: bank.pl/BB