Fundacja Wolności Gospodarczej inauguruje swoją działalność

Fundacja Wolności Gospodarczej inauguruje swoją działalność
Źródło: FWG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
25 września oficjalnie wystartowała Fundacja Wolności Gospodarczej. Fundacja dąży do tego, by Polska była krajem zamożnym i otwartym, w którym społeczeństwo korzysta z wysokiego poziomu wolności gospodarczej i innych wolności indywidualnych. Naszą misją jest inwestowanie w najbardziej wartościowe inicjatywy na rzecz liberalnej gospodarki i tworzenie przestrzeni współpracy i integracji zwolenników wolnego rynku, czytamy w informacji prasowej Fundacji.

Fundacja będzie aktywna w czterech obszarach tematycznych: wolność gospodarcza, edukacja dla przyszłości, Polska w UE i demokratyczne państwo prawa. Poza udzielaniem grantów fundacja planuje promować wartościowe publikacje, wspierać projekty edukacyjne i organizować ciekawe i inspirujące wydarzenia. W ramach nowej organizacji pozarządowej powstaje Biblioteka Wolności.

Fundatorem i Prezesem Zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej jest Arkadiusz Muś, właściciel i Prezes Zarządu firmy PRESS GLASS. Wiceprezesem i Dyrektorem Zarządzającym nowej fundacji został Marek Tatała. Przewodniczącym Rady fundacji jest Błażej Moder, a w Radzie znaleźli się też Jakub Karnowski, Maria Muś i Agata Stremecka.

Wśród inicjatyw wspieranych przez Fundację Wolności Gospodarczej znaleźć można m.in. Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, wydawcę podręcznika „Wolna Przedsiębiorczość”, fundację Liberté, organizującą Igrzyska Wolności, czy fundację Wolne Sądy, zaangażowaną w obronę praworządności.

Najważniejszym wspieranym podmiotem jest Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju – thinktank założony przez prof. Leszka Balcerowicza. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu Fundacji Wolności Gospodarczej i dobrej współpracy uda się jeszcze bardziej wzmocnić głos Fundacji FOR i innych organizacji w debacie publicznej, aby promować dobre dla rozwoju rekomendacje i reformy, a także wzmacniać poparcie dla liberalnych rozwiązań w Polsce.

Jak napisał we wstępie do książki „Odrywając Wolność” prof. Leszek Balcerowicz: „Odpowiedzią na anty-wolnościowe presje, które występują w demokracji, nie jest oczywiście odejście od demokracji i związanych z nią obywatelskich swobód, lecz obrona zagrożonych wolności w ramach demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga to stałych systematycznych i profesjonalnych działań, bo anty-wolnościowe presje nigdy nie ustaną”.

Fundacja Wolności Gospodarczej podpisuje się pod tymi słowami i zamierza w sposób systematyczny i profesjonalny bronić liberalizmu gospodarczego i wolności – czytamy w komunikacie prasowym Fundacji.

Źródło: Fundacja Wolności Gospodarczej