Fundacja rodzinna umożliwi przedsiębiorstwom od 2022 roku zaplanowanie sukcesji

Fundacja rodzinna umożliwi przedsiębiorstwom od 2022 roku zaplanowanie sukcesji
Fot. stock.adobe.com / Tyler Olson
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Polsce mogą pojawić się w przyszłości podmioty profesjonalnie zarządzające fundacjami rodzinnymi, co mogłoby z jednej strony przyczynić się do efektywniejszego zarządzania fundacją, zaś z drugiej strony ‒ zmniejszyć koszty takiego zarządu, wynika z raportu firmy doradczej PwC „Polska fundacja rodzinna 2022”.

‒ Ze względu na stopień skomplikowania prawa związanego z fundacją rodzinną, być może w przyszłości, wzorem zagranicznych jurysdykcji o rozwiniętej praktyce fundacji rodzinnych, również w Polsce pojawią się podmioty profesjonalnie zarządzające fundacjami rodzinnymi, skupiające wiedzę oraz doświadczenie specjalistów z wielu dziedzin, co mogłoby z jednej strony przyczynić się do efektywniejszego zarządzania fundacją, zaś z drugiej strony ‒ zmniejszyć i doprowadzić do z góry określonego poziomu łączne koszty takiego zarządu ‒ powiedział doradca podatkowy dyrektor w PwC Piotr Woźniakiewicz, cytowany w komunikacie.

Możliwość zaplanowania sukcesji

22 marca 2021 r. opublikowano projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Jej celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej kategorii podmiotów ‒ fundacji rodzinnych, które mają ułatwić sukcesje.

Projektowana instytucja ma w zamiarze ustawodawcy zapewnić ochronę przed rozdrobnieniem majątku, przy równoczesnym umożliwianiu wskazanym przez fundatora osobom fizycznym czerpania z niego korzyści. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2022 roku.

W ocenie PwC, wejście w życie ustawy umożliwi polskim przedsiębiorstwom kompleksowe zaplanowanie sukcesji. Jako potencjalne ryzyko firmy rodzinne wskazują na niestabilność prawa i regulacji, co może wpłynąć na decyzje o założeniu fundacji jako rozwiązaniu tworzonym na pokolenia.

Projektowana instytucja ma w zamiarze ustawodawcy zapewnić ochronę przed rozdrobnieniem majątku

‒ Po ponad 30 latach demokracji i budowania wolnej gospodarki w Polsce przez krajowe firmy rodzinne zostaną one wreszcie wyposażone w instrument prawny, który pozwoli zachować na pokolenia wysiłek i wizję założycieli zainwestowane w ich firmy ‒ powiedział lider praktyki firm prywatnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Piotr Michalczyk.

Czytaj także: Fundacja zapewni rodzinie kontrolę nad firmą

Fundacja rodzinna: co najmniej 100 tys. zł i statut

Zgodnie z projektem ustawy, fundacja rodzinna będzie wpisywana do rejestru fundacji rodzinnych Krajowego Rejestru Sądowego, z chwilą wpisu uzyska ona osobowość prawną.

Fakultatywnym, co do zasady, organem będzie pozostawać rada protektorów mogąca pełnić funkcje nadzorcze

Fundację rodziną będzie można powołać w drodze oświadczenia jednego lub więcej fundatora lub w testamencie, przeznaczając na jej majątek co najmniej 100 tys. zł i nadając jej statut.

Do powołania fundacji wymagana będzie forma aktu notarialnego. Organami fundacji będzie zarząd ‒ odpowiadający za realizację celów fundacji oraz gospodarowanie jej majątkiem. Fakultatywnym, co do zasady, organem będzie pozostawać rada protektorów mogąca pełnić funkcje nadzorcze.

Określone uprawnienia w fundacji rodzinnej może pełnić również zgromadzenie beneficjentów fundacji, któremu w braku rady protektorów, przyznano m.in. uprawnienie do powoływania zarządu. Fundacja rodzinna nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej.

Czytaj także: Fundacja rodzinna będzie neutralna podatkowo?

Ponad rok na przygotowanie sukcesji

‒ Proces planowania sukcesji trwa zwykle ponad rok, a czasami dłużej. Firmy powinny wykorzystać czas pozostały do wejścia ustawy w życie na przygotowanie dogłębnie przemyślanych planów sukcesji w swoich organizacjach.

Z naszego doświadczenia wynika, że procesy sukcesyjne wymagają dużo czasu i rozwagi. Stąd warto już teraz zasiąść do planu sukcesji, jeżeli chcemy skorzystać z nowej regulacji już w 2022 roku ‒ powiedział partner w kancelarii PwC Legal Jacek Pawłowski.

Oprócz kwestii prawnych związanych z założeniem fundacji, projekt ustawy reguluje także inne zagadnienia prawne, takie jak zachowek czy wymogi compliance, jak również kwestie podatkowe.

Warto już teraz zasiąść do planu sukcesji, jeżeli chcemy skorzystać z nowej regulacji już w 2022 roku

Najważniejsze z nich, opisane w raporcie PwC to: opodatkowanie wkładu, opodatkowanie bieżące fundacji i opodatkowanie beneficjentów.

Źródło: ISBnews