Fundacja FinTech Poland buduje polski ekosystem innowacji finansowych

Fundacja FinTech Poland buduje polski ekosystem innowacji finansowych
Źródło: Fundacja Fintech Poland
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fundacja FinTech Poland zintensyfikowała działania związane z budową i integracją społeczności uczestników rynku cyfrowych finansów w Polsce. Po niedawnej informacji o dołączeniu do Ekosystemu Fintech Poland BNP Paribas Bank Polska, do inicjatywy przystępują: BLIK, Kontomatik, Mastercard, WOO Network i Zonda.

W ramach budowania ekosystemu przyszedł czas na pierwszy meet’up, czyli spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele fintechów dojrzałych instytucji finansowych, firm technologicznych, doradczych, kancelarii prawych i funduszy VC.

– Bez integracji, wzajemnej inspiracji, wymiany myśli i doświadczeń nie uda się nam rozwijać, wprowadzać innowacji i wspólnie tworzyć w Polsce nowoczesnego centrum finansowego z prawdziwego zdarzenia – mówił w czasie swojej prezentacji Paweł Widawski, Prezes FinTech Poland. – Dlatego dzisiaj, tutaj, w czasie pierwszego spotkania chcemy obiecać, że to początek naszej wspólnej drogi. Witamy na pokładzie tych z Państwa, którzy już zdecydowali się na współpracę z nami i zapraszamy tych, którzy jeszcze nie zrobili tego oficjalnie, a widzą w tej współpracy potencjał do rozwoju.  

Zwiększenie konkurencyjności i internacjonalizacji polskiego rynku innowacji finansowych

Celem Ekosystemu Fintech Poland jest zwiększenie konkurencyjności i internacjonalizacji polskiego rynku innowacji finansowych poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw, tworzenie standardów rynkowych, prowadzenie dialogu regulacyjnego na poziomie krajowym i europejskim oraz wspólne identyfikowanie barier i szans rozwojowych. Interakcje między uczestnikami rynku gwarantować będą wspólnie organizowane seminaria i konferencje, meet’upy i praca w grupach roboczych, z których dwie zajmujące się obszarem regulacyjnym, startują już w najbliższym czasie.

Mamy wiele doświadczeń, które wzbogaciły nas podczas drogi na polskim, a teraz także europejskim rynku. Jest to know-how, którym chcemy podzielić się z rynkiem fintechów, licząc na to, że zostaną one odpowiednio wykorzystane. To jedyna naszym zdaniem droga do wspierania i rozwoju innowacji w Polsce – mówił w czasie panelu Dariusz Mazurkiewicz, Prezes Polskiego Standardu Płatności.

Dołączając do inicjatywy Fintech Poland, mamy szansę przyczynić się do zwiększenia globalnego sukcesu i rozpoznawalności Polski w obszarach innowacji finansowych i rozwoju cyfrowych aktywów. Nasze zaangażowanie jest mocno skoncentrowane na zapewnieniu edukacji w zakresie kryptowalut na rodzimym rynku oraz opracowaniu regulacji dla branży.

Po co nam fintechy?

Na pytanie, po co nam fintechy i po co nam współpraca z w tym obszarze, odpowiedział również Tomasz Owczarek, Dyrektor ds. sprzedaży i strategii w polskim oddziale Mastercard Europe.

– Każda współpraca z nowym, innowacyjnym podmiotem, praca z kreatywnym pomysłem i ludźmi pełnymi energii to dla nas test. Przedstawiciele fintechów chcą naszej wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, ale dopasowanych do ich potrzeb, dlatego zadają pytania, proszą o zmiany. A dla nas każde takie zapytanie to rozbicie jakiegoś wewnętrznego standardu i wyjście poza dobrze znane granice i z góry ustalone procesy. Te współprace pchają nas do ulepszania usług, szukania nowych rozwiązań. Pchają nas do rozwoju, bez którego nie ma przyszłości, dla żadnego, największego nawet gracza rynku usług finansowych – podsumował Owczarek.

Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska dołącza do grona członków Ekosystemu FinTech Poland >>>

Głos w czasie panelu zabrał również przedstawiciel fintechu Kontomatik.

– Współpraca z Fundacją Fintech Poland i fakt, że należymy do budowanego wspólnie ekosystemu dała nam szansę zabrania głosu, zaprezentowania siebie i swojego stanowiska na forum europejskim w czasie konsultacji dotyczących dyrektywy PSD2. To niebywała okazja do podzielenia się naszym doświadczeniem i wzięcia udziału w dialogu o przyszłości Open Finance w Polsce, jak i Europie – powiedział Michał Łukasik, CEO Kontomatik. – Życzę sobie, żeby za rok, na tych krzesłach obok mnie siedziało więcej fintechów, prezentując nowe możliwości koleżankom i kolegom z dojrzałych instytucji i firm – podkreślił.

– Dołączając do inicjatywy Fintech Poland, mamy szansę przyczynić się do zwiększenia globalnego sukcesu i rozpoznawalności Polski w obszarach innowacji finansowych i rozwoju cyfrowych aktywów. Nasze zaangażowanie jest mocno skoncentrowane na zapewnieniu edukacji w zakresie kryptowalut na rodzimym rynku oraz opracowaniu regulacji dla branży.

Najważniejszym celem jest zwiększenie przejrzystości i pomoc w stworzeniu systemu dla przedsiębiorstw, tak aby mogły pracować działać w zakresie rozwijających się ram prawnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników rynku.

Mamy nadzieję, że nasze międzynarodowe doświadczenie w tych obszarach przyspieszy przyjęcie innowacji finansowych w Polsce – podsumował Przemysław Kral, CEO Zonda.

W meet’upie udział wzięło 80 przedstawicieli instytucji finansowych, fintechów, firm technologicznych i instytucji publicznych wyspecjalizowanych w obszarze sektora finansowego.

Źródło: Fundacja FinTech Poland