Fundacja Citi Handlowy: XXIV. edycja Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora rozstrzygnięta

Fundacja Citi Handlowy: XXIV. edycja Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora rozstrzygnięta
XXIV. edycja Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Fot. Jarek Jaworski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
29 marca 2023 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej Gali wręczono XXIV Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowana została Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego - za konsekwentne budowanie tożsamości Lwowa jako miasta otwartego i silnie związanego z polskim dziedzictwem, będącego jednocześnie splotem wielu innych kultur: ruskiej, ormiańskiej, żydowskiej, niemieckiej, poinformowała Fundacja.

– Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora to wyróżnienie o wyjątkowym charakterze, bo choć osadzona w przeszłości, wyróżnia tych, którzy w istocie budują naszą przyszłość. Stawiają mosty, byśmy w oparciu o wspólne korzenie potrafili się porozumieć i razem budowali coś nowego – mówi Elżbieta Czetwertyńska, prezes banku Citi Handlowy.

– Historia działalności naszych Laureatów to opowieść o Dialogu, Zrozumieniu i Spotkaniu. Dzisiaj do tej opowieści dołączamy jeszcze opowieść o Walce i Przetrwaniu. Wyróżniona bowiem zostaje Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego dodaje. 

Czytaj także: Fundacja Kronenberga promuje i wspiera tych, którzy działają na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego

Lwowska Galeria Sztuki

Kapituła Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w uzasadnieniu do przyznanej narody podkreśliła, że Lwowska Galeria Sztuki jest jedną z najważniejszych ukraińskich instytucji kulturalnych współpracujących od wielu lat z polskimi muzeami.

Współpraca ta obejmuje przede wszystkim badania nad sztuką oraz konserwację dzieł sztuki. Kluczowym tematem badań jest historia malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Częścią bowiem kolekcji Lwowskiej Galerii Sztuki jest zbiór malarstwa polskiego od  XVI wieku po rok 1939. Wśród liczącego kilkaset dzieł sztuki zbioru znajdują się arcydzieła najwybitniejszych polskich malarzy, jak: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i wielu, wielu innych. Znaczną część zbiorów zaprezentowano na wystawach i pokazach w Polsce dzięki wzorowej współpracy Lwowskiej Galerii Sztuki z polskimi muzeami i galeriami.

Podczas uroczystej Gali Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii im. Borysa Woźnickiego podziękował Kapitule Nagrody za zauważenie i docenienie wysiłków Galerii włożonych w ochronę i prace konserwatorskie na rzecz spuścizny kulturowej.

Dodał również: – Ta nagroda daje możliwość zastanowienia się, dlaczego tak uporczywie pracujemy. Przedmiotem naszej pracy, jest zachowanie naszej tożsamości, w tym zabytków. My już dawno przeszliśmy od niekonstruktywnej logiki „albo, albo” czyli albo ukraińskie, albo polskie. Dla nas dziedzictwo jest wspólne – i ukraińskie, i polskie.  Nasza historyczna i kulturowa spuścizna Kraju – czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować.

Czytaj także: mBank wystawia w Katowicach nowo zakupione prace młodych polskich malarzy

Nagroda za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 1999 roku za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie dorobku polskiej kultury zarówno w kraju, jak również poza jego granicami. Nagroda jest jedną z licznych inicjatyw, dzięki którym bank Citi Handlowy kontynuuje dzieło swego założyciela, Leopolda Kronenberga – finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa, który swoimi działaniami wspierał wiele dziedzin życia społecznego i kulturalnego.

Wśród dotychczasowych Laureatów Nagrody znaleźli się m.in.: prof. Jerzy  Hausner, dr Vydas Dolinskas, prof. Jerzy Limon, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, prof. Jacek Purchla, Leon Tarasewicz, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, ks. bp Waldemar Pytel.

XXIV edycja Nagrody została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Źródło: Fundacja Kronenberga