Frankowy spór sądowy: wszystko, co warto wiedzieć

Frankowy spór sądowy: wszystko, co warto wiedzieć
Fot. stock.adobe.com/brusinarn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej znajduje się Poradnik Frankowicza. W publikacji tej zamieszczono szereg opinii, informacji, komentarzy oraz konkretnych porad, które mogą być przydatne dla osób decydujących się na spór sądowy z bankiem, który udzielił kredytu walutowego.

#PoradnikFrankowicza: Należy się liczyć z uczestnictwem w więcej niż jednej sprawie #KredytyFrankowe

Naszą uwagę zwróciła krótka analiza pokazująca na jakie wydatki należy się przygotować w przypadku sporu sądowego z bankiem, który udzielił kredytu frankowego:

Nie tylko pierwsza instancja

– Od podjęcia decyzji o pójściu do sądu przeciwko bankowi do zakończenia sprawy minie wiele miesięcy. Należy się liczyć z uczestnictwem w więcej niż jednej sprawie (wygrana z bankiem doprowadzi zapewne do powództwa ze strony banku o „wynagrodzenie za korzystanie z kapitału”).

Każda z nich będzie mieć kilka etapów. To nie tylko pierwsza instancja i ewentualna apelacja – napisano w dzisiejszym dodadtku DGP Biznes, Poradnik Frankowicza.

Szansa na wygraną niepewna, a płacić trzeba

-W grę wchodzi również kasacja do Sądu Najwyższego, a – jak pokazują przykłady z ostatnich miesięcy – także wnioski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (takich przypadków nie powinno być jednak wiele).

Choć klient banku ma szanse na wygraną, to za działania swoich prawników będzie musiał zapłacić – czytamy w artykule

Ile to kosztuje?

Prócz opłat sądowych podstawowe wydatki to:  analiza sprawy, przygotowanie pozwu, uczestnictwo w rozprawach, sporządzanie pism procesowych „opłata za sukces”.

Tylko ta ostatnia może być kwotą idącą w dziesiątki tysięcy złotych. Pozostałe są mniejsze, ale – w zależności od długości trwania sprawy, stopnia jej skomplikowania – również mogą się złożyć na znaczące kwoty.

W przypadku wygranej można liczyć na zasądzenie ich od drugiej strony. Ale pewności co do wygranej nie ma – przestrzega DGP Biznes.

Materiały DGP chronione są prawem autorskim – publikowanie ich bez zgody wydawcy jest niedozwolone

Poradnik Frankowicza do pobrania w pliku PDF

Źródło: DGP Biznes