Play: zarząd przyjmuje ofertę przejęcia 100 proc. akcji Play Communications przez Grupę Iliad

Play: zarząd przyjmuje ofertę przejęcia 100 proc. akcji Play Communications przez Grupę Iliad
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zarząd Play przyjmuje ofertę przejęcia 100 proc. akcji Play Communications przez Grupę Iliad - podała spóła w komunikacie prasowym.
#Iliad poinformował, że cena w wezwaniu wynosi 39 zł za akcję #Play @Play_Polska

„Zarząd Play pozytywnie podchodzi do oferty złożonej przez Iliad. Widzimy przed nami wiele ekscytujących wyzwań na polskim rynku, takich jak: rozwój technologii 5G, wdrożenie oferty sieci szerokopasmowej, rozwój usług chmurowych oraz zaproponowanie nowego podejścia do telewizji. Cieszymy się, że będziemy mogli podjąć te wyzwania z naszym nowym przyszłym udziałowcem” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Play Jean-Marc Harion.

„Play i Iliad mają wiele wspólnego. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacji jako nowe podmioty kwestionując status quo, wprowadzając innowacyjne i proste oferty, które były w najlepszym interesie klientów. Dlatego też połączenie sił obu firm jest logicznym biznesowo ruchem. Po dokonaniu tej transakcji Play wkracza w nowy rozdział. Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultra-szybkich usług szerokopasmowych, co do których Iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że iliad wkracza na polski rynek” – dodał prezes Grupy Iliad Thomas Reynaud.

Czytaj także: Play sfinalizował przejęcie Virgin Mobile Polska za 59 mln zł >>>

Iliad Purple, spółka zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, wezwała do zapisywania się na sprzedaż 254.625.876 akcji, czyli 100 proc. pozostających w obrocie akcji w Play Communications, po 39 zł za akcję.

Play ujawnił w poniedziałkowym komunikacie opóźnioną informację, że 10 sierpnia 2020 r. Rada Dyrektorów spółki otrzymała od Iliad wstępną niewiążącą ofertę w związku z potencjalną transakcją nabycia 100 proc. pozostających w obrocie akcji w spółce w drodze wezwania. Jak dodano, rozpoczęto wtedy badanie due diligence.

Kenbourne Invest II S.a r.l. oraz Tollerton Investments Limited, najwięksi akcjonariusze Play Communications posiadający łącznie akcje dające 40,2 proc. głosów na WZ podpisali z Iliad wiążącą umowę sprzedaży akcji przewidującą nieodwołalną sprzedaż i przeniesienie wszystkich posiadanych akcji Play Communications w ramach wezwania niezależnie od ewentualnego pojawienia się jakiejkolwiek konkurencyjnej oferty. Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w Radzie Dyrektorów Play Communications.

Iliad planuje nabyć akcje objęte zapisami sprzedaży w wezwaniu, niezależnie od tego, ile akcji zostanie objętych zapisami. W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu 95 proc. ogólnej liczby akcji Playa, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz delistingu.

Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 19 października i potrwają do 17 listopada. Planowane zawarcie transakcji nabycia akcji ma nastąpić 20 listopada, a rozliczenie 25 listopada.

Wartość wyniesie ok. 2,2 mld euro

Wartość transakcji za 100 proc. kapitału wyniesie ok. 2,2 mld euro, a EV ok. 3,5 mld euro. Przejęcie ma być finansowane długiem i gotówką.

Jak podano w komunikacie Iliad, transakcja zależy od uzyskania zgód regulatora, notyfikacja o planowanej akwizycji będzie złożona w Komisji Europejskiej.

Analitycy: cena w wezwaniu głoszonym przez Iliad na akcje Playa atrakcyjna

Cena 39 zł w wezwaniu ogłoszonym przez Iliad na akcje Play Communications jest atrakcyjna i wezwanie ma duże szanse powodzenia – oceniają analitycy. Kurs telekomu na GPW zwyżkuje o godz. 9.20 o 36,3 proc. do 38,3 zł.

PAWEŁ SZPIGIEL, ANALITYK BM MBANKU:

„Cena docelowa w raporcie opublikowanym przez nas w piątek to 35,20 zł (w tym sama cena docelowa w metodzie DCF to 39,71 zł). Cena w wezwaniu Illiad (wg agencji Bloomberg, nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej informacji o wezwaniu) to 39,00 zł, tj. +10,8 proc. vs. nasza cena docelowa. Stąd uważam, że wezwanie ma na pierwszy rzut oka dość wysokie szanse powodzenia”.

PIOTR RACIBORSKI, ANALITYK WOOD&COMPANY:

„Uważam, że cena zaoferowana przez Iliad jest atrakcyjna, więc widzę duże szanse na powodzenie wezwania.

Cenę zaoferowaną przez Iliad na poziomie 39 zł oceniam jako atrakcyjną wobec 28 zł za akcję w ABB zrealizowanym w maju, w której Kenbourne i Tollerton sprzedali 25 mln akcji. Nasza cena docelowa to 36,9 zł/ akcję. Ponadto zwracam uwagę, że oferta pojawia się w niepewnych czasach dla Play, biorąc pod uwagę zbliżającą się aukcję 5G w Polsce i potencjalny zakaz sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Przejęcie Play przez Iliad nie powinno zmienić otoczenia konkurencyjnego w Polsce, jednak opierając się na wypowiedziach obu firm rozważających przyspieszenie wejścia na rynek usług stacjonarnych, może to moim zdaniem oznaczać, że Iliad może rozważyć zakup jakiegoś lokalnego operatora kablowego w Polsce, aby Play stał się w pełni konwergentną firmą telekomunikacyjną”.

Źródło: PAP BIZNES