Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2019 – W DYCHĘ ….

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2019 – W DYCHĘ ….
Andrzej Wolski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tym akronimem określić by można XI edycję Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej. I nie chodzi tu o trafienie w potrzeby programowe uczestników Konferencji. Chodzi o klucz do sukcesu, pozwalającego konkurować na rynku z najlepszymi i najskuteczniejszymi bankami świata- pisze Andrzej Wolski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

#Andrzej Wolski: Co przeszkadza być liderem polskim bankom spółdzielczym? Bariery, które tkwią w głowie #ForumTechnologiiBS #CPBiI #SGB #BPS

Otwierając Forum, przez krótką chwilę spojrzeliśmy za siebie. Niby tylko 11 lat, a przeżyliśmy epokę – od technologii bankomatów i liczarek do robotów, biometrii i sztucznej inteligencji.

Tektoniczne zmiany w bankach spółdzielczych, a mimo to zbyt skromne, by zrealizować snute przed dekadą plany o zwiększeniu przez sektor BS udziału w rynku usług bankowych w Polsce.

Udało się ten udział co prawda utrzymać, ale wskaźniki są bezlitosne – nie ma gwarancji na kolejne 11 lat.

Receptą na przetrwanie i rozwój jest dorównać najlepszym. Czy jest to możliwe? Tak.

Określające górną granicę efektywności technologie są dostępne, ich cena jest w zasięgu możliwości sektora banków spółdzielczych. Młoda ambitna kadra tylko czeka aby dać jej szansę zmierzenia się z najambitniejszymi zadaniami.

Rozwiązania stosowane wśród liderów na świecie – biometria, robotyka, blockchaine to rozwiązania, które już są praktycznie stosowane w bankach spółdzielczych. Co przeszkadza być liderem polskim bankom spółdzielczym? Bariery, które tkwią w głowie. Wystarczy pokonać te bariery i jesteśmy w innym świecie.

W DYCHĘ  to recepta, którą powstała w czasie XI Forum Technologii BS: „W” jak wiara, że wszystko jest do zrobienia /a niektórzy koledzy już to zrobili/, „DY”- jak dyscyplina, która jest niezbędna i w pełni, mimo naszych narodowych przywar, możliwa w realizacji tego w co wierzymy, „CHĘ”- jak chęci, które mają wyzwalać aktywność i dyscyplinę.

Pierwsze kroki podjęto. Sygnatariusze podpisanego Porozumienia deklarują współpracę i wzajemną pomoc przy opracowaniu i wdrożeniu w sektorze bankowości spółdzielczej jednolitego standardu BS API oraz opracowaniu rozwiązań informatycznych wykorzystywanych przez banki spółdzielcze w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Podpisali je bankowcy, ich samorządy i partnerzy technologiczni. Dalej już wszystko w naszych rękach.

Umówmy się, że nie damy porozumieniu szansy, aby zostało odłożone na półkę, żeby nie leżało bezproduktywnie ani przez jeden dzień, że idea która przyświecała jego podpisaniu będzie obecna w naszym codziennym myśleniu i działaniu, a będziemy mogli wraz z naszymi lokalnymi społecznościami z dumą powiedzieć na jednym z kolejnych Forów Technologii, że zbudowaliśmy jeden z najlepszych systemów bankowości spółdzielczej na świecie.

O Konferencji, o planach realizacji Porozumienia, które w jej trakcie podpisano oraz o konkretnych działaniach, które będą podejmowane, będziemy wszystkich Państwa na bieżąco informować. Postaramy się, żeby dyskusja, tak żywa i inspirująca w czasie Konferencji, nie została zarzucona, bo na to nikogo z jej uczestników po prostu nie stać.

Źródło: aleBank.pl