Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2019 – przyszłość banków spółdzielczych to bankowość mobilna

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2019 – przyszłość banków spółdzielczych to bankowość mobilna
Bartłomiej Nocoń, Andrzej Kawiński, Robert Lidke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bartłomiej Nocoń i Andrzej Kawiński moderatorzy panelu Technologia na rzecz biznesu przekonywali podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, że poszczególne banki spółdzielcze powinny razem wprowadzać rozwiązania informatyczne co jest warunkiem sprostania konkurencji sektora komercyjnego i jednocześnie najlepszym sposobem ochrony przed cyberzagrożeniami.

#Bartłomiej Nocoń: Dla banków spółdzielczych nie ma odwrotu od podejścia go mobile, go digital #ForumTechnologiiBS

Andrzej Kawiński i Bartłomiej Nocoń zgodnie stwierdzają: Dzisiaj rewolucja, którą widzimy w bankowości komercyjnej, nie jest tak widoczna w bankowości lokalnej. To jest ostatni moment na to aby nowoczesne technologie zaczęły być właściwie wykorzystywane przez bankowość lokalną.

Andrzej Kawiński zauważa – Na rynku mamy wiele podmiotów, które aspirują do tego aby przejąć kontakty z klientami bankowymi. Są to fintechy, także te duże jak Google czy Amazon. To są zagrożenia,  także dla bankowości spółdzielczej. Bankowość spółdzielcza musi zmienić swoje podejście do technologii po to aby być konkurencyjną na rynku.

Ekspert dodaje – koszty zmian technologicznych są tak duże, że pojedynczego małego banku nie stać na ich wprowadzenie. Jedyną szansą rozwoju dla bankowości spółdzielczej jest bankowość mobilna, którą banki spółdzielcze powinny tworzyć razem.

Bartłomiej Nocoń stwierdził: Liczba klientów korzystających z bankowości fizycznej z każdym rokiem maleje, a młodsi klienci zorientowani technologicznie kierują się do bankowości komercyjnej. Nie ma odwrotu od podejścia go mobile, go digital.

Obaj eksperci uważają, że nadal część spółdzielców sądzi, że może budować cyberbezpieczeństwo lokalnie.

Zdaniem rozmówców aleBank.pl budżety lokalnych banków spółdzielczych są zbyt niskie aby się skutecznie zabezpieczyć przed cyberprzestępczością.

 

 

Źródło: aleBank.pl