Forum Energii: wdrożenie 10 kroków niezbędnych do wyjścia z kryzysu energetycznego realne w dwa lata

Forum Energii: wdrożenie 10 kroków niezbędnych do wyjścia z kryzysu energetycznego realne w dwa lata
Fot. stock.adobe.com/bluedesign
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wdrożenie 10 kroków niezbędnych do wyjścia z kryzysu energetycznego możliwe jest w ciągu dwóch lat, ocenia prezeska Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. W tym celu konieczne byłoby m.in. utworzenie strategii dla gazu ziemnego i OZE, wsparcie dla budowy mocy dyspozycyjnych do 2030 roku, modyfikacja rynku mocy, a także odejście od węgla najpóźniej do 2035 roku.

Postulujemy określenie jasnych i realnych celów na 2030 i 2050 rok, powołanie wicepremiera ds. transformacji energetycznej, a także wydzielenie aktywów węglowych nie do jednego podmiotu, jak to jest planowane, ale do kilku, które będą mogły ze sobą konkurować.

– powiedziała Maćkowiak-Pandera w trakcie konferencji „Forum dla transformacji. Stan wyjątkowy w energetyce”.

Przygotowanie strategii dla gazu ziemnego i OZE wraz z planami dla sieci do 2030 r.

Według niej, niezbędne jest także przygotowanie strategii dla gazu ziemnego i dla odnawialnych źródeł energii wraz z planami dla sieci do 2030 roku.

„Jest realne, by 50% produkcji energii w 2030 r. pochodziło z OZE. Żeby to osiągnąć, musimy zapewnić w systemie 6 GW mocy energetyki wiatrowej na morzu, 16 GW mocy wiatrowych na lądzie, 16 GW mocy z fotowoltaiki i 2 GW z innych źródeł OZE” – wymieniła prezeska Forum Energii.

Plany budowy elektrowni atomowej w realnych ramach czasowych i finansowych

Wśród kolejnych kroków, niezbędnych w ocenie Forum Energii do wyjścia z kryzysu, znalazły się plany budowy elektrowni atomowej w realnych ramach czasowych i finansowych oraz wsparcie budowy mocy dyspozycyjnych do 2030 r.

„Do 2030 r. do wyłączenia z powodów ekonomicznych będzie nawet 16,3 GW mocy wytwórczych. Tymczasem w budowie jest 1,7 GW, planowane kolejne 1,2 GW, a dyskutowane 1,7 GW. Potrzeba jeszcze 11,5 GW nowych mocy, prawdopodobnie gazowych” – wyjaśniła Maćkowiak-Pandera.

Modyfikacja rynku mocy

Według niej, konieczna jest także modyfikacja rynku mocy w stronę czystego rynku mocy, a także plan odejścia od węgla najpóźniej do 2035 roku.

„Oceniamy, że wdrożenie tych 10 kroków jest realne w ciągu dwóch lat” – podsumowała szefowa Forum Energii.

Źródło: ISBnews