Forum Ekonomiczne w Karpaczu: Rzecznicy Finansowi Polski i Irlandii zacieśniają współpracę, aby lepiej chronić konsumentów

Forum Ekonomiczne w Karpaczu: Rzecznicy Finansowi Polski i Irlandii zacieśniają współpracę, aby lepiej chronić konsumentów
Mariusz Golecki i Ger Deering Fot. PAP/S. Leszczyński
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rzecznicy Finansowi Polski - prof. Mariusz Golecki oraz Irlandii - Ger Deering zadeklarowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (7-9 września 2021 r.) zacieśnienie współpracy w celu wzmocnienia ochrony konsumentów z obu krajów na rynkach finansowych.

Jak podkreślił prof. Golecki, współpraca z irlandzkim rzecznikiem jest dla Polski istotna, ponieważ Ger Deering jest przewodniczącym INFO Network, czyli sieci podmiotów i organizacji zajmujących się rozwiązywaniem sporów między konsumentami a instytucjami finansowymi na wielu światowych rynkach.

Czytaj także: Rzecznik finansowy na Forum Ekonomicznym: rocznie dochodzi do ok. 250 tys. kradzieży środków z rachunków bankowych >>>

Polski rzecznik zapowiedział, że zamierza aktywnie włączać się w działalność w skali europejskiej – na forum organizacji FIN-NET, w której prace również zaangażowany jest Rzecznik Finansowy Irlandii.

Od dłuższego czasu w całej Europie toczą się dyskusje, w jaki sposób bardziej skutecznie chronić klientów instytucji finansowych.

– mówił dziennikarzom Mariusz Golecki.

Kwestie związane z obsługą 20-tysięcznej Polonii w Irlandii oraz obywateli irlandzkich w Polsce

W tym kontekście obaj rzecznicy wskazywali na kwestie związane z obsługą 20-tysięcznej Polonii w Irlandii oraz obywateli irlandzkich w Polsce.

Istotne jest dla nas, aby zarówno Polacy, jak i Irlandczycy mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami.

– mówił Ger Deering.

Konieczność egzekwowania prawa do irlandzkiej emerytury dla Polaków powracających do ojczyzny

Zwrócił m.in. uwagę na konieczność egzekwowania prawa do irlandzkiej emerytury dla Polaków powracających do ojczyzny po kilkunastu latach pracy w Irlandii.

„Są przepisy europejskie, które to regulują, jednak nie zawsze jest to takie proste w praktyce” – mówił irlandzki rzecznik.

Zapewnienie w skali całej Europy poczucia bezpieczeństwa dla konsumentów

Według niego, konieczne jest zapewnienie w skali całej Europy poczucia bezpieczeństwa dla konsumentów, którzy chcą korzystać z usług finansowych poza krajami zamieszkania.

Ponadto jednym z wyzwań dla państw europejskich są tzw. nieautoryzowane transakcje, zwłaszcza transgraniczne, i związane z nimi przestępstwa – wyłudzenia i oszustwa.

Czytaj także: Rzecznik Finansowy na Forum Ekonomicznym: problem kredytów frankowych ma wymiar paneuropejski >>>

Według prof. Goleckiego, doświadczenia irlandzkiej instytucji Rzecznika Finansowego są ważne dla strony polskiej również z uwagi na to, że po 6 latach istnienia urzędu Rzecznika Finansowego w Polsce należy rozważyć rozszerzenie i wzmocnienie jego kompetencji. A Rzecznik Finansowy w Irlandii ma uprawnienia m.in. do prowadzenia mediacji i rozstrzygania sporów, przejmując częściowo kompetencje sądów.

Źródło: PAP MediaRoom