Forum Bankowe 2021: kolejne banki mogą przystępować do planów naprawczych; opłaty i prowizje będą rosły

Forum Bankowe 2021: kolejne banki mogą przystępować do planów naprawczych; opłaty i prowizje będą rosły
Fot. aleBank.pl/CPBiI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2021 roku kolejne banki mogą przystępować do programów naprawczych, niewykluczone są też dalsze interwencje BFG. Sektor dalej będzie zwiększał opłaty i prowizje, ale raczej nie da się tym skompensować niższych przychodów odsetkowych - ocenili prezesi największych polskich banków na Forum Bankowym.

„Czołowe banki poradzą sobie z wyzwaniami (…), wytrzymałość sektora nie jest z gumy, widzimy, że się rwie, wczoraj kolejny bank poinformował o planie naprawczym. Sądzę, że tego typu rzeczy będzie więcej w roku bieżącym.

– powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło na Forum Bankowym.

„Zwiększenie się ilości kredytów niepracujących, zwiększenie się kosztów ryzyka, rozwiązywanie sprawy frankowej – to wszystko będzie kosztowało, być może dojdzie też do sytuacji, jaką mieliśmy w zeszłym roku, kiedy mieliśmy dwie interwencje BFG” – dodał.

O wdrożeniu planu naprawczego informował we wtorek Bank Pocztowy.

Czytaj także: Bank Pocztowy: 9,2 mln zł straty bilansowej netto na koniec 2020 roku; jest decyzja o wdrożeniu Planu Naprawy >>>

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku powiedział, że banki systematycznie weryfikują tabele opłat i prowizji i ceny usług bankowych będą dalej rosły.

Czytaj także: Prezes mBanku na Forum Bankowym 2021: model banku „za zero” skończył się >>>

„Klienci niekoniecznie to lubią, ale muszą się do tego przyzwyczaić” – powiedział Stypułkowski.

Spadek dochodów odsetkowych w sektorze przekroczył 2 mld zł

Ocenił, że spadek dochodów odsetkowych w sektorze przekroczył 2 mld zł, z czego ponad jedna trzecia dotyczyła segmentu bankowości spółdzielczej.

„Czy to się da skompensować prowizjami i opłatami? Wątpię, uważam, że trafna jest obserwacja, że o ile (…) w czołówce polskich banków nie ma problemu kosztowego to banki spółdzielcze nie mają wyboru – muszą się również kosztowo dostosowywać” – powiedział Stypułkowski.

W 2021 roku na wyniki banków będą wpływały rekordowo niskie stopy procentowe

Prezes PKO BP ocenił, że w 2020 roku, jak i w 2021 roku na wyniki banków będą wpływały rekordowo niskie stopy procentowe.

„Wpływ tej obniżki nie jest został jeszcze we właściwy sposób rozpoznany nie tylko na system bankowy, ale również na gospodarkę. On będzie się ujawniał na różny sposób w najbliższych latach” – powiedział Jagiełło.

Prezes zwrócił uwagę, że wdrożenie rządowych tarcz pomocowych spowodowało „wypychanie” kredytu bankowego – banki konkurowały z środkami, które trafiły do spółek z tarcz pomocowych.

Czytaj także: Prezes PKO BP na Forum Bankowym 2021: wypieranie kredytu bankowego przez tarcze pomocowe grozi „zombifikacją gospodarki” >>>

Jego zdaniem wskutek poczynionych wcześniej działań po stronie kosztowej w części banków nie ma już dużej przestrzeni do dalszej poprawy wskaźników efektywnościowych. 

Tegoroczna edycja Forum Bankowego, organizowanego przez Związek Banków Polskich, odbywa się pod hasłem: „Najważniejsze wyzwania dla sektora bankowego po wybuchu epidemii koronawirusa”.

Źródło: PAP BIZNES