FLBS 2019. Recepta na sukces banków spółdzielczych: utrzymanie relacji i cyfrowe kanały komunikacji

FLBS 2019. Recepta na sukces banków spółdzielczych: utrzymanie relacji i cyfrowe kanały komunikacji
FLBS 2019. Dr Andrzej Banasiak, pełnomocnik zarządu ZBP Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kolejną sesję FLBS 2019 zainaugurowało wystąpienie dr. Andrzeja Banasiaka, pełnomocnika zarządu ZBP, wskazujące na spadek udziału bankowości spółdzielczej w rynku usług finansowych, kłopoty z pozyskiwaniem kapitału i relatywnie zmniejszającą się efektywność.

#AndrzejBanasiak: Cyfryzacja może stanowić motor napędowy rozwoju bankowości spółdzielczej #ForumLiderówBS #GrupaBPS #SGB #KZBS #ZBP

Spadek wyniku finansowego w połączeniu z rentownością mierzoną wskaźnikiem ROE i ROA wskazuje, że – wzorem banków spółdzielczych na zachodzie Europy – trzeba zadbać o wzrost kapitałów i bazy udziałowców.

Wyjście z niszy jest możliwe poprzez pozyskanie udziałowców w drodze rewitalizacji zasad budowania udziałów, zmianę strategii rynkowej na poziomie zrzeszenia i sektora oraz stworzenie systemu zachęt, by zakotwiczenie w regionie sprawiało, że bank spółdzielczy pozostanie bankiem pierwszego wyboru ‒ podkreślił dr Andrzej Banasiak, pełnomocnik zarządu ZBP.

Bez pokonania tej bariery i dostosowania profilu do potrzeb małych i mikro przedsiębiorstw oraz bankowości hipotecznej nie będzie postępu.

Doświadczenia europejskie

O pracochłonności i efektywności w warunkach autonomii regionalnego podmiotu decydują mechanizmy wspólnotowe, jak w przypadku Niemiec Fiducia.

W Austrii trójstopniowa struktura sprawia, że nawet w Wiedniu bank spóldzielczy jest bankiem pierwszego wyboru, podczas gdy we Francji Credit Agricole to podmiot o globalnym potencjale.

W naszych warunkach nie wystarczy efektywny backoffice, ale doskonalenie sieci sprzedaży i poprawa efektywności procesów, również poprzez ich automatyzację. Cyfryzacja może stanowić motor napędowy rozwoju bankowości spółdzielczej w obliczu niskich stóp procentowych, zmian regulacyjnych i demograficznych poprzez budowę relacji i przenoszenie wartości w świat bankowości cyfrowej ‒ ocenia dr Andrzej Banasiak.

Czytaj także: FLBS 2019: Jak uzyskać przewagę w dobie cyfrowej

Skoro digitalizacja, to i cyberbezpieczeństwo

W warunkach niemieckich spadek zatrudnienia w oddziałach i zmniejszenie ich liczby wiąże się ze wzrostem zatrudnienia i potencjału w centralach. To odpowiedź na niedobory kapitału i dokonywanie transformacji własnymi siłami, co wzmacnia sektor kapitałowo, sprawność działania, liczbę udziałowców, a w efekcie konkurencyjność. Obrazują to aktywa przypadające na jednego pracownika banku w Niemczech do poziomu najsprawniejszych grup kapitałowych w Polsce.

Utrzymanie relacji z wykorzystaniem nowych platform w oparciu o rozwój cyfrowych kanałów komunikacji, to szansa na przyszły sukces. W tym kontekście troska o cyberbezpieczeństwo musi być priorytetem.

Czytaj także: FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych

Źródło: aleBank.pl