Fitch Ratings potwierdził długookresowy rating Getin Noble Banku na poziomie „CCC”

Fitch Ratings potwierdził długookresowy rating Getin Noble Banku na poziomie „CCC”
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Fitch Ratings potwierdziła długookresowy rating (IDR) Getin Noble Banku na poziomie "CCC" - podał bank w komunikacie.

Agencja potwierdziła też długookresowy rating w skali krajowej na poziomie „B” (pol), krótkookresowy rating (IDR) na poziomie „C” oraz krótkookresowy rating w skali krajowej na poziomie „B” (pol).

„Agencja w komunikacie poinformowała również o umieszczeniu powyższych ocen na liście obserwacyjnej bez wskazania kierunku zmiany (tzw. Rating Watch Evolving). Ocena długookresowa w skali krajowej (National Long-Term Rating) została usunięta z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (tzw. Rating Watch Negative)” – napisał Getin Noble Bank w komunikacie.

Agencja obniżyła jednocześnie poziom ratingu dla oceny indywidualnej VR

Jak dodano, agencja obniżyła jednocześnie poziom ratingu dla oceny indywidualnej VR (Viability Rating) z poziomu „cc” do „f”.

„W następstwie aktualizacji kryteriów ratingowych dla banków, dokonanej 12 listopada 2021 r., agencja poinformowała o wycofaniu dla Banku oceny wsparcia (Support Rating) oraz minimalnej oceny wsparcia (Support Rating Floor). Jednocześnie Agencja nadała dla Banku nową ocenę rządowego wsparcia (Government Support Rating (GSR)) na poziomie: no support” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Getin Noble Bank: 1,07 mld zł straty netto grupy w 2021 roku; do KNF trafił już nowy plan naprawy >>>

Jak wskazano, decyzja agencji o zmianie oceny ratingowej jest następstwem ogłoszenia przez bank obniżenia się poziomu jego współczynnika kapitałowego podstawowego Tier 1 poniżej wymaganego progu.

„Bank zwraca uwagę, że zdarzenie w postaci naruszenia poziomu współczynnika, które stało się podstawą do przedmiotowej decyzji Agencji swoje źródło miało w czynnikach zewnętrznych, niezależnych od prowadzonej działalności operacyjnej Banku tj. w notowanej od dłuższego czasu wyraźnej aprecjacji kursu franka szwajcarskiego oraz niekorzystnymi zmianami wycen rynkowych posiadanych przez Bank skarbowych papierów wartościowych, a także w wyniku dotworzenia w dniu 25 kwietnia 2022 r. rezerwy portfelowej na ryzyko prawne związane z umowami kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF” – napisano w komunikacie. 

Źródło: PAP BIZNES