Fitch potwierdziła długoterminowy rating Alior Banku, perspektywa stabilna

Fitch potwierdziła długoterminowy rating Alior Banku, perspektywa stabilna
Fot. stock.adobe.com/Robson90
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Alior Banku na poziomie BB z perspektywą stabilną.

Na tym samym poziomie utrzymał się również Viability Rating (VR). Fitch poprawił krajowy rating krótkoterminowy Alior Banku z F2(pol) do F1(pol).

Podwyższenie ratingu jest wyrazem poprawy pozycji Alior Banku w stosunku do krajowych banków porównawczych i uwzględnia zarówno dobrą ocenę finansowania, jak i płynności banku.

„Poprawa krajowego ratingu krótkoterminowego Alior Banku nastąpiła pomimo obniżenia przez agencję oceny otoczenia operacyjnego polskich banków do bbb z bbb+” – czytamy w kmunikacie.

Fitch Ratings: rentowność Alior Banku w 2023 r. znacząco wzrośnie

Fitch Ratings przewiduje, że rentowność Alior Banku w 2023 r. znacząco wzrośnie w stosunku do tegorocznych wyników, które obciążone były kosztem zdarzeń o charakterze jednorazowym, podano.

„Agencja doceniła zarządzanie płynnością Alior Banku, wspomaganą przez bufor wysokiej jakości płynnych aktywów. Na koniec pierwszej połowy br. stanowiły one ok. 15 proc. wszystkich aktywów banku. Wskaźnik płynności banku (LCR) w pierwszej połowie 2022 r. wyniósł 136 proc. i został określony jako solidny” – czytamy.

Czytaj także: Prezes Alior Banku oczekuje rekordowych wyników w IV kw. i zapowiada wdrożenie Alior Pay >>>

Utrzymujące się na stabilnym poziome BB viability rating (VR) i długoterminowy rating podmiotu (IDR) Alior Banku, według agencji, mogłyby zostać obniżone w sytuacji znacznego i długotrwałego pogorszenia jakości aktywów, podano.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 83,05 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews