Firmy windykacyjne pod osądem UOKiK: Mobbing windykacyjny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.07-08.foto.52.150xWysyłanie agresywnych w treści i formie listów sugerujących podjęcie działania przez komornika czy zobowiązanie do wyjawienia majątku — to niektóre praktyki firm windykacyjnych, które osądza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przed trzema laty UOKIK zakwestionował wewnętrzną procedurę jednego z dużych banków dotyczącą sposobu prowadzenia telefonicznej windykacji należności. Bank wywierał mobbing wobec konsumentów zalegających ze spłatą, a jego pracownicy, kontaktując się telefonicznie z dłużnikami, informowali (cytat):

Skoro (…) nadal nie chce Pan/i oddać pieniędzy to nie mamy innego wyjścia. Bank jest zmuszony skierować Pana- /i akta do Windykacji Ulicznej. Pod podane przez Pana/ią adresy wyślemy jednostkę interwencyjną z naszymi egzekutorami, którzy zajmą się prowadzeniem z Panem/ią negocjacji u Pana/i w domu. Proszę się nie martwić, nasi egzekutorzy są specjalistami w odzyskiwaniu rat, których Klienci nie chcą oddać. Przyjadą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku!

Dłużnik też człowiek

Działania, które podejmują windykatorzy, aby wyegzekwować dług muszą być zgodne z prawem, jednak nie zawsze obowiązek ten jest przestrzegany.

UOKiK prowadzi aktualnie postępowanie, które wykaże, czy spółka Ultimo naruszyła przepisy informacjami w pismach kierowanych do konsumentów. Urząd przeanalizował korespondencję, wątpliwości wzbudziły informacje zamieszczone w wezwaniach do zapłaty, zgodnie z którymi agencja detektywistyczna ma przeprowadzić wywiady środowiskowe w miejscu pracy i zamieszkania dłużnika w celu ustalenia majątku konsumenta.

FIRMA WIARYGODNA

Certyfikat wydawany przez BIG InfoMonitor potwierdza, że dany przedsiębiorca jest godnym zaufania partnerem biznesowym terminowo regulującym zobowiązania. Jest to jedyny tego typu dokument na rynku wydawany oparciu o weryfikację w trzech bazach danych: Rejestrze Dłużników BIG, bazach BIK oraz Systemie Bankowy Rejestr ZBP. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego rzetelność i solidność uwiarygodnia firmę w oczach klienta. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy otrzymać kredyt, nawiązać nowe relacje biznesowe, podpisać ważny kontrakt lub wygrać przetarg.

Wiarygodność jest ważna również wtedy, gdy zamierzamy podpisać umowę z firmą leasingową, telekomem, czy dostawcą internetu. Certyfikat jest istotnym narzędziem, pomocnym w negocjacjach handlowych. Potencjalni kontrahenci mogą na bieżąco (24/h, 7 dni w tygodniu) kontrolować wiarygodność finansową firmy partnerskiej. Wystarczy NIP oraz dostęp do Internetu.

Jak wynika z analizy UOKiK, pisma te wysyłane są do konsumentów zalegających ze spłatą, a ich celem może być wywieranie niedozwolonej presji na dłużnika, zastraszanie i wprowadzanie go w błąd poprzez informowanie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI