Firmy telekomunikacyjne chcą zmian w przepisach o cyberbezpieczeństwie?

Firmy telekomunikacyjne chcą zmian w przepisach o cyberbezpieczeństwie?
Piotr Moroz, Dyrektor Bezpieczeństwa, Netia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak prawo telekomunikacyjne i ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wpływają na poziom bezpieczeństwa operatorów telekomunikacyjnych – mówił o tym Piotr Moroz, dyrektor bezpieczeństwa w Netii podczas Forum Bezpieczeństwa Banków 2019.

#PiotrMoroz: Warto w Unii Europejskiej i tym samym w Polsce wprowadzić podobne do amerykańskich standardy dotyczące cyberbezpieczeństwa #Netia #ForumBB

Firmy telekomunikacyjne są w pewnym sensie z boku ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – uważa Piotr Moroz, dyrektor bezpieczeństwa w Netii.

W efekcie dla operatorów telekomunikacyjnych CERT-em (zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet) jest Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Jego zdaniem nie jest jasny sposób przekazywania informacji o incydentach między UKE, a innymi upoważnionymi instytucjami.

Uważa, że są potrzebne zmiany w ustawie o krajowym systemie bezpieczeństwa i w ustawie prawo telekomunikacyjne.

Odnosząc się do rozwiązań stosowanych w innych krajach, szczególnie w USA Piotr Moroz stwierdził – Amerykanie od wielu lat rozwijają NIST (National Institute of Standards and Technology), który opracowuje i publikuje szereg opracowań na temat cyberbezpieczeństwa.

Publikacje te ułatwiają wszystkim zainteresowanym znalezienie najlepszych dla siebie rozwiązań zapewniających cyberbezpieczeństwo. Warto w Unii Europejskiej i tym samym w Polsce wprowadzić podobne do amerykańskich standardy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

 

Źródło: alebank