Firmy farmaceutyczne wobec zawieszenia patentów na szczepionki Covid-19

Firmy farmaceutyczne wobec zawieszenia patentów na szczepionki Covid-19
Fot. stock.adobe.com/guteksk7
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Administracja Bidena ogłosiła w środę 5 maja, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciwko Covid-19. Zawieszenie patentów może usunąć przeszkody utrudniające zwiększenie produkcji szczepionek w krajach rozwijających się.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, pochwalił decyzję Stanów Zjednoczonych jako „monumentalny moment w walce z Covid-19”, który odzwierciedla „moralne przywództwo” Białego Domu w walce o zakończenie pandemii.

Spadają kursy akcji spółek farmaceutycznych

Akcje głównych firm farmaceutycznych, które wyprodukowały szczepionki na Covid spadły, gdy pojawiły się informacje o możliwości zawieszenia patentów.

Najsilniej spadły akcje Moderny – o ponad 6 %, ale szybko się ustabilizowały i w piątek spadki nie były już  kontynuowane.

Organizacja Pharmaceutical Research and Manufacturers of America wyraziła sprzeciw wobec stanowiska administracji Bidena w sprawie zniesienia ochrony własności intelektualnej.

Członkami grupy handlowej są producenci szczepionek, tacy jak AstraZeneca, Pfizer i Johnson & Johnson.

Firmy farmaceutyczne argumentują, że patenty na szczepionki i inne środki ochrony nie są główną przeszkodą w produkcji większej liczby szczepionek dla narodów, które ich najbardziej potrzebują. Przekonują, że brak ochrony praw intelektualnych zaszkodzi motywacji przedsiębiorstw do wprowadzania innowacji podczas przyszłych pandemii.

Nie będzie większej produkcji szczepionek w tym i następnym roku?

Stéphane Bancel, dyrektor wykonawczy Moderny  stwierdził, że ​​zrzeczenie się praw własności intelektualnej nie pomoże zwiększyć podaży szczepionek w 2021 i 2022 roku. Moderna już w ubiegłym roku zapowiedziała, że nie będzie egzekwowała swoich patentów na szczepionki.

Zdaniem Bancela nie ma wystarczającej liczby zakładów produkcyjnych a także wykwalifikowanych pracowników, aby móc szybko zwiększyć podaż szczepionek mRNA. Przekonywał, że najszybszym i najskuteczniejszym sposobem  dostarczania światu szczepionki mRNA jest skoncentrowanie wysiłków na rozszerzeniu produkcji w firmach, które już mają technologię i wiedzę.

„Na świecie nie ma wolnych mocy produkcyjnych mRNA. To nowa technologia. Nie można zatrudnić większej liczby ludzi, którzy wiedzą, jak tworzyć mRNA. Tacy ludzie nie istnieją”- powiedział Bancel na konferencji US Pharma and Biotech Summit .

Clete Willems, były prawnik w Biurze Przedstawiciela Handlowego USA, który zajmował to stanowisko w administracjach Obamy i Trumpa powiedział, że zawieszenie patentów jest błędem. Według niego lepszym, rozwiązaniem byłaby produkcja i eksport szczepionek ze Stanów Zjednoczonych.

Źródło: aleBank.pl