Firmy coraz silniej odczuwają brak pracowników

Firmy coraz silniej odczuwają brak pracowników
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu br. wzrosła do 6,9 proc. z 6,6 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jakub #Gontarek, Konfederacja #Lewiatan: #firmy coraz silniej odczuwają brak rąk do pracy #bezrobocie #praca #GUS

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu ma charakter sezonowy. Dane o bezrobociu i zatrudnieniu pokazują, że pilnie potrzebujemy kompleksowej polityki aktywizującej bezrobotnych. To kolejny miesiąc, w którym obserwujemy spadek aktywności zawodowej i niższy wskaźnik zatrudnienia. To najgorszy scenariusz dla pracodawców.

Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia wyniosła 6,9 proc. w styczniu 2018 r. >>>

Firmy coraz silniej odczuwają brak rąk do pracy. Potrzebne są działania, które sprawią, że nie będzie się powiększała liczba nieaktywnych zawodowo. Należy zachęcać osoby, które mogą przechodzić na emeryturę, by decydowały się zostać w firmach dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w ramach dialogu międzypokoleniowego.  Kolejnym krokiem pożądanym przez pracodawców jest uatrakcyjnienie zatrudniania właśnie osób w wieku 65+. Dzięki rozwiązaniom zachęcający pracodawców do zatrudniania seniorów mniej osób będzie decydowało się na przejście na emeryturę.

Proces aktywizacji zawodowej powinien być wspierany także poprzez tzw. zatrudnienie wspomagane i trenerów pracy, którzy są w stanie pomóc osobie w wejściu na rynek pracy lub w pozostaniu w firmie. Trenerzy pracy, poza doradztwem zawodowym, oferują wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji, pomagają przejść proces rekrutacji i wspólnie z pracodawcą dbają o utrzymanie pracownika w firmie.