Firma Straal uruchamia nową metodę płatności bazującą na otwartych API bankowych

Firma Straal uruchamia nową metodę płatności bazującą na otwartych API bankowych
Fot. Stock.Adobe.com /Egor
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firma Straal - międzynarodowy dostawca rozwiązań płatniczych, optymalizacyjnych i ochronnych dla biznesu cyfrowego - zebrała dofinansowanie na poziomie 4,5 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozwój portfolio produktowego, przygotowanie firmy do rozpoczęcia działalności jako licencjonowana instytucja finansowa oraz na dalszą międzynarodową ekspansję w Europie.

Dofinansowanie zostało pozyskane w celu usprawnienia i przyspieszenia ewolucji #Straal od dostawcy nowej generacji bramki płatniczej do wiodącej licencjonowanej instytucji finansowej #płatności

W październiku firma istotnie wzmocniła swoją kadrę menedżerską. Kluczowe stanowiska objęli Stephen Buechner (wcześniej m.in. Ingenico Group, Global Collect, Paysafe Group, Barclays, Citi) i Thomas Pinter (wcześniej m.in. Intrapay, Secure Trading, Paysafe Group). Stephen Buechner otrzymał stanowisko Chief Risk & Compliance Officer, a Thomas Pinter – Chief Commercial Officer. Nowi menedżerowie odegrają kluczowe role w dalszym rozwoju Straal.

Rozgrzewka przed maratonem

Dofinansowanie zostało pozyskane w celu usprawnienia i przyspieszenia ewolucji Straal od dostawcy nowej generacji bramki płatniczej do wiodącej licencjonowanej instytucji finansowej.

Kwota 4,5 mln zł zostanie zainwestowana w rozwój portfolio produktowego oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań, dalszą międzynarodową ekspansję na rynkach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz dostosowanie organizacji do restrykcyjnych wymogów, jakie spełniać musi każda licencjonowana instytucja finansowa w Europie. Straal jest już na ostatniej prostej w procesie licencyjnym.

Na fali otwartej bankowości: Straal Direct

Straal rozwija się w trzycyfrowym tempie i planuje jeszcze przyspieszyć za sprawą nowej metody płatności – Straal Direct. Rozwiązanie bazuje na bezpośrednich przelewach międzybankowych inicjowanych za pośrednictwem otwartych API bankowych.

Z perspektywy płatnika, transakcje realizowane za pomocą nowej metody przebiegają tak, jak dobrze znane polskiemu konsumentowi szybkie przelewy pay by link. Aby zrealizować transakcję, płatnik wybiera z listy swój bank i akceptuje warunki świadczenia usługi. Następnie, jest przenoszony na stronę swojego systemu e-bankowości, gdzie dokonuje uwierzytelnienia i zatwierdza predefiniowany formularz dyspozycji przelewu oraz wykonuje wszystkie wymagane przez bank czynności związane z silną weryfikacją tożsamości. W momencie przyjęcia przez bank dyspozycji przelewu, płatnik jest automatycznie przenoszony na stronę sklepu internetowego, gdzie otrzymuje informację, że płatność się powiodła.

Czytaj także: Nowy gracz na rynku usług płatniczych >>>

Choć środki przekazywane są na rachunek sprzedawcy zwykłym przelewem, informacja o dokonaniu płatności trafia do niego natychmiast, umożliwiając niezwłoczne przystąpienie do realizacji zamówienia.

Straal Direct już dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem na rynkach tzw. „starej Unii” a liczba podmiotów podpisujących kontrakty wdrożeniowe wydłuża się z tygodnia na tydzień.

– W Straal robimy na przestrzeni miesięcy to, co tradycyjnym instytucjom finansowym i firmom technologicznym zajmowało lata. Sukces rundy dowodzi, że nasze podejście do biznesu płatniczego i nasza obsesja na punkcie skutecznego wspierania klientów w realizacji ich celów biznesowych spotykają się z ciepłym przyjęciem nie tylko wśród sprzedawców internetowych, ale również w środowisku inwestorskim – powiedział Michał Jędraszak, CEO, Straal. Mierzymy wysoko, ale mamy dobrze przemyślany plan działania – dodał.

Rundę A zaplanowano na drugą połowę 2020 r.

Źródło: Straal