Finnish Technology Day w Warszawie

Finnish Technology Day w Warszawie
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W środę 3 października w Warszawie zakończył się Finnish Technology Day 2018. Podczas wydarzenia polskie instytucje finansowe mogły zapoznać się z fińskimi rozwiązaniami z zakresu: fintech (technologii finansowych), ECM (enterprise content management), automatyzacji procesów biznesowych oraz nowoczesnych narzędzi marketingowych.

Przygotowując program wydarzenia inspirowaliśmy się tym, że Finlandia jest krajem z wysokim udziałem transakcji bezgotówkowych. Chcielibyśmy się dzisiaj podzielić naszymi rozwiązaniami, dobrymi praktykami i doświadczeniami z przedstawicielami polskich korporacji.” – mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, Dyrektor Regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Business Finland

Fińskie firmy zainteresowane polskim rynkiem

Podczas spotkania, jedna z obecnych firm zapowiedziała rozpoczęcie działalności w Polsce. „Dziś wieczorem zamierzam podpisać umowę z naszym przedstawicielem – dyrektorem sprzedaży w Polsce. Rozpocznie pracę w listopadzie, a w ciągu kilku tygodni zamierzamy otworzyć biuro w Warszawie.” – mówił Jarkko Forsberg, prezes firmy LVS Brokers Oy. Firma stworzyła platformę do pośrednictwa finansowego, wykorzystującą mechanizm sztucznej inteligencji. Usługa LVS Brokers, adresowana jest do sektora finansowego. Identyfikuje najlepsze dopasowania między wnioskującym o pożyczkę a bankiem. Technologia digitalizuje oraz automatyzuje pracę, która zazwyczaj wykonywana była manualnie.

Kolejną firmą, która podczas wydarzenia wyraziła zainteresowanie polskim rynkiem jest Enfuce Financial Services Oy, jedna z najbardziej obiecujących fińskich firm fintech. Mikko Nurminen, dyrektor sprzedaży mówił, że firma jest obecna w krajach skandynawskich, krajach bałtyckich oraz na Bliskim Wschodzie, a w kolejnym etapie ekspansji, firma planuje wejście ze swoimi usługami, m.in. do Polski. Firma dostarcza usługi finansowe oparte na chmurze dla takich obszarów jak: wydawanie kart, PSD2 i open banking, mocne uwierzytelnianie klienta oraz usługi back office w tych obszarach. Enfuce przekonuje, że jest pierwszą firmą na świecie, która ma platformę bankową, z certyfikatem PCI-DSS, działającą w publicznej chmurze i zaaprobowaną przez fińskiego regulatora, co daje klientom elastyczność i korzyści w zakresie skalowania.

Inteligentne operacje

W trakcie wydarzenia prezentowała się również firma AICO (Artificial Intelligence Co-worker), dostarczająca narzędzie do automatyzacji procesów księgowych, łatwo integrujące się z funkcjonującymi w firmach systemami ERP. Narzędzie pozwala automatyzować rutynowe i powtarzalne czynności księgowe, uwalniając zasoby ludzkie do bardziej wymagających czynności. „W kraju, gdzie wciąż wiele procesów księgowych wykonywanych jest manualnie, w kraju centrów usług księgowych, taki system ma duży potencjał.” – mówił, zapowiadając prezentację firmy, Piotr Hajdecki, z Business Finland.

AICO poważnie myśli o polskim rynku i poszukuje lokalnego partnera w Polsce. Harri Laatikainen, Channel Manager w AICO, pytany o motywy, dla których firma interesuje się Polską, wymienia trzy argumenty, wskazuje: „rozmiar i dynamikę wzrostu polskiego rynku, zainteresowanie ze strony firm, popyt na innowacyjne rozwiązania digitalizacji procesów w Polsce„. Laatikainen mówi również o wartości, którą firma chce wnieść do polskich organizacji: „pracownicy działów finansowo-ksiegowych wykonują wiele powtarzalnych, rutynowych, często nudnych czynności, obarczonych ryzykiem błędów. My pomagamy zdigitalizować te procesy i, wykorzystując inteligentną automatyzację, uwolnić zasoby ludzkie do czynności, które przynoszą większą wartość dodaną dla firm„.

M-Files Oy zaprezentował platformę nowej generacji do inteligentnego zarzadzania informacją, podnoszącą efektywność funkcjonowania organizacji dzięki łatwiejszej identyfikacji i wykorzystaniu informacji znajdującej się w zasobach firmy. Platforma umożliwia wyszukiwanie danych, w oparciu o to „co jest potrzebne”, a nie według tego, gdzie jest przechowywane. M-File integruje systemy, dane i treści w ramach organizacji bez naruszania istniejących systemów i procesów. Nie wymaga też migracji danych.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja giosg.com Oy, dostawcy platformy do analityki behavioralnej w czasie rzeczywistym, służącej do automatyzacji, identyfikacji i akwizycji klientów z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji. Firma posiada już klientów w 13 krajach na świecie i, jak przekonuje jej przedstawiciel Nick Mellor powołując się na doświadczenia z bankowości detalicznej, rozwiązanie sprawdziło się, zwiększając sprzedaż i efektywność obsługi klienta.

Rozwiązania dla różnych obszarów działalności

Łącznie w The Heart zaprezentowało się 10 fińskich firm, dostarczających rozwiązania dla różnych obszarów działalności instytucji finansowych, takich jak: operacje, płatności, marketing i sprzedaż, finanse i księgowość, zarządzanie informacją.

Wydarzenie odbyło się w warszawskim The Heart Tech, korporacyjnym centrum innowacji, zlokalizowanym na 38 piętrze The Spire Warsaw. Partnerami wydarzenia były: Ambasada Finlandii w Warszawie oraz Business Finland, przedstawicielstwo handlowe Finlandii w Polsce.

Źródło: Ambasada Finlandii w Polsce