Finansowanie z gwarancjami z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, jak się sprawdziło po roku?

Finansowanie z gwarancjami z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, jak się sprawdziło po roku?
Fot. stock.adobe.com / Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W październiku 2020 roku Polska przystąpiła do inicjatywy, mającej na celu utworzenie Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). Dzięki zaangażowaniu środków publicznych z 22 krajów UE, które zasilają budżet EFG, instytucje finansowe zyskały okazję przygotowania bezpiecznej oferty finansowania przedsiębiorstw pomimo niepewności związanej z ekonomicznymi skutkami pandemii, a przedsiębiorstwa zyskały lepszy dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania, czytamy w komunikacie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy ZBP.

Oferta EFG wzbudziła zainteresowanie polskich podmiotów, które złożyły osiemnaście wniosków o instrumenty dostępne z funduszu, głównie gwarancje portfelowe i inwestycje kapitałowe,  z czego na chwilę obecną pozytywnie rozpatrzono jedenaście z nich, a umowy podpisano w odniesieniu do siedmiu aplikacji złożonych przez instytucje finansowe:

Bank Gospodarstwa Krajowego,

PKO Leasing,

Polfund Fundusz Poręczeń Kredytowych,

Agencję Rozwoju Przemysłu,

Avallon,

Europejski Fundusz Leasingowy,

Biznes Inwestycje Plus ASI.

Czytaj także: Nawet 20 mld złotych finansowania antykryzysowego dla polskich firm dzięki Europejskiemu Funduszowi Gwarancyjnemu

Gwarancje ułatwiające akcję kredytową

Wykorzystanie gwarancji wpływa na złagodzenie restrykcji i polityk kredytowych dotyczących pewnych typów dłużników lub sektorów. Warunkiem zaoferowania kredytów lub pożyczek z gwarancjami EFG jest przeniesienie korzyści z gwarancji ze środków publicznych na odbiorców końcowych czyli przedsiębiorstwa.

Szacuje się, że finansowanie udostępnione na polskim rynku z gwarancją EFG wyniesie do 20 mld zł

To przeniesienie korzyści może mieć postać np.: wyższej kwoty finansowania, akceptacji bardziej ryzykownych klientów, oferowania nowych produktów, finansowania nowych grup klientów, obniżenia wymogów dotyczących zabezpieczenia, zaproponowania dłuższych terminów zapadalności lub niższej ceny finansowania.

Tym samym gwarancje EFG ułatwiając dostęp do finansowania poprzez stymulowanie nowej akcji kredytowej w obecnych niekorzystnych warunkach rynkowych.

Czytaj także: Europejski Fundusz Gwarancyjny już od czerwca 2021 roku dostępny dla polskich firm

Liderzy wdrożenia EFG

Bank Gospodarstwa Krajowego jako pierwsza polska instytucja finansowa wdrożył ofertę EFG poprzez wykorzystanie regwarancji,  zabezpieczającej gwarancje, która z kolei zabezpieczają w 80% spłatę leasingu lub pożyczki leasingowej przyznawanej przez firmy leasingowe, współpracujące z BGK. Aktualnie oferta dostępna jest w Santander Leasing, Millenium Leasing, PKO Leasing, PEKAO Leasing.

Poza finansowaniem udzielanym za pośrednictwem krajowych instytucji finansowych, EFG umożliwia udzielanie pożyczek podporządkowanych bezpośrednio przez EBI

Z kolei Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje pożyczki tarczowe, pożyczki standardowe, udzielane podmiotom posiadających status mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zabezpieczone gwarancją EFG w wysokości 70% kwoty udzielonego finansowania.

Kolejną instytucją finansową, która skorzystała z oferty EFG jest spółka Avallon, która została zasilono kapitałowo z budżetu EFG i która realizuje z powierzonych środków transakcje wykupu akcji, procesy konsolidacyjne oraz wykupy MSP.

Kolejne cztery instytucje finansowe, które już podpisały umowy z grupą EBI w ramach EFG planują uruchomić ofertę finansowania MSP na preferencyjnych warunkach w porównaniu do standardowej oferty bez tej formy zabezpieczenia w najbliższych tygodniach.

Szacuje się, że finansowanie udostępnione na polskim rynku z gwarancją EFG wyniesie do 20 mld zł. Poza finansowaniem udzielanym za pośrednictwem krajowych instytucji finansowych, EFG umożliwia udzielanie pożyczek podporządkowanych bezpośrednio przez EBI.

Z tej szansy skorzystała firma NOMAGIC, zajmująca się robotyką. Spółka pozyskała 3 mln EUR na sfinansowanie produkcji autonomicznych robotów do użytku w magazynach.

Czytaj także: EBI: 11,7 mld euro na wsparcie MŚP

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy ZBP / KPK UE