Ferie zimowe jak przed pandemią, turystyka wraca do normalności? Raport Revolut Travel

Ferie zimowe jak przed pandemią, turystyka wraca do normalności? Raport Revolut Travel
Fot. Revolut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Revolut udostępnił na jesieni funkcję Stays do rezerwowania noclegów. Od premiery minęły cztery miesiące, za tydzień koniec ferii zimowych, to dobry czas na podsumowanie i Revolut Travel Report. Czy po dwóch latach pandemii turystyka wraca do normalności? Kiedy odzyskamy dawny styl życia? Gdzie zaplanować majówkę i letni urlop?

Ferie jak przed pandemią

W ubiegłym roku ferie zimowe trwały od 4 do 17 stycznia, ale z uwagi na pandemię wiele osób zrezygnowało z wyjazdów. Liczba klientów Revolut, którzy w okresie 1 stycznia-20 lutego płacili aplikacją za podróże w Polsce spadła w 2021 r. o ponad połowę (do 48% r/r). W przypadku niektórych kierunków zagranicznych był to spadek niemal do zera (Włochy i Austria do 2% r/r). Nieco lepiej radziły sobie kierunki do Francji (spadek do 27% r/r) i do Hiszpanii (spadek do 28% r/r). Był to po części sezon stracony.

Czytaj także: Revolut wchodzi na rynek turystyczny w Polsce: noclegi od Zakopanego po Fuerteventurę z 10-proc. cashbackiem >>>

Tegoroczne ferie skończą się 27 lutego, gdy do nauki wrócą dzieci z województw: podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego. Choć przypadły na szczyt zakażeń omikronem, przebiegły jakby pandemii nie było. Liczba klientów Revolut, którzy w okresie 1 stycznia-20 lutego b.r. płacili aplikacją za podróże w Polsce przekroczyła poziom sprzed pandemii (121%). Podobnie w przypadku wyjazdów do Francji (134%) i Hiszpanii (143%). Jeśli chodzi o Włochy i Austrię, udało się odrobić straty (kolejno 104% i 94%). 

Liczba polskich klientów Revolut podróżujących w czasie 01-01-2022-20.02.2022
Źródło: Revolut

Wyjazdy narciarskie pod znakiem inflacji?

Średnie miesięczne wydatki klientów Revolut w Polsce porównując styczeń 2022 (inflacja 9,2% r/r) z lipcem 2021 (inflacja 5% r/r) wzrosły o 15% na osobę w przypadku hoteli i 21% w przypadku paliwa. W lutym pojawiła się interwencja na rynku paliw, która mogła obniżyć koszt dojazdu na ferie mieszkańcom 9 województw, gdzie ferie zaczęły się później. Porównując wydatki klientów Revolut na osobę w okresie 1.01-20.02 w tym roku i przed pandemią, w przypadku podróży krajowych wzrosły one o 12%. Droższe niż przed pandemią były też wyjazdy do Włoch (13%) i Hiszpanii (22%). Nieco tańsze okazały się wyjazdy do Austrii (-4%) i Francji (-2%). 

Gdzie polscy klienci Revolut zostawili w ferie w sumie najwięcej pieniędzy? W Polsce! Na podróże krajowe w badanym okresie 1.01-20.02 wydali w tym roku o 35% więcej niż przed pandemią. Z pieniędzy polskich turystów cieszyli się też Włosi (+27%). Hiszpanie zarobili mniej, ale notując duży wzrost względem 2020 r. (+40%). Kolejno, byli Austriacy, ich zarobki bez zmian (+3%), a na końcu Francuzi, ale też spory wzrost (+30%). Najpopularniejszymi kurortami zimowymi w Polsce były Szczyrk i Zakopane, a następnie Wisła, Karpacz i Szklarska Poręba.

Wydatki polskich klientów Revolut na podróże
Źródło: Revolut

Kiedy rezerwować majówkę i letni urlop?

Tegoroczny sezon turystyczny może być pierwszym od 2 lat bez obostrzeń i pandemii. Czy tak się stanie? Czas pokaże! Tymczasem, mija pół roku od europejskiej premiery Revolut Stays i cztery miesiące od kiedy z funkcji do rezerwowania hoteli mogą korzystać Polacy. Do jakich miejsc w Polsce i za granicą planują wyjazdy? Jakie miasta i hotele odwiedzają obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski? Gdzie szukać dobrych okazji?

Jeśli chodzi o rezerwacje z pomocą funkcji Stays w Polsce, korzystają z nich niemal w równej mierze Polacy (52%) i obcokrajowcy (48%). Ponad ¾ rezerwacji dokonywanych jest w 5 miastach: Warszawie (37%), Krakowie (17%), Wrocławiu (8%), Gdańsku (8%) i Poznaniu (6%). Zaraz za pierwszą piątką plasuje się Zakopane (3%) i Sopot (2%). Udział rezerwacji Polaków jest większy we Wrocławiu (58%), zaś obcokrajowców w Krakowie (68%). Wśród hoteli pierwszą piątkę zdominowały warszawskie Novotel Centrum, Sobieski, PURO i hotele sieci Marriott. Następny według liczby rezerwacji okazał się Ibis w Krakowie, a spoza dużych miast Aries Hotel & Spa w Zakopanem.

Topowe kierunki zagraniczne

Jakie kierunki z Revolut Stays, poza Polską (46%), Warszawą (24%) i Krakowem (7%) wybierają Polacy? W czołówce, prócz Polski, znalazły się Hiszpania (7%), Włochy (5%), USA (4%) i UK (3%). Topowe zagraniczne destynacje wśród miast to Barcelona, na miejscu 6 i Dubaj, na 8. Zakopane, na miejscu 11, wyprzedziło Paryż, Londyn, Mediolan i Pragę (12-15). Wśród hoteli wybieranych przez Polaków top 10 stanowią polskie, na miejscu 2, za warszawskim Novotelem Centrum, znalazł się gdyński Marriott Waterfront. Wśród hoteli zagranicznych, wysoko plasują się Hotel Avenida Palace w Barcelonie, Four Points by Sheraton Phuket w Tajlandii i The Palms Hotel & Spa w Miami Beach w USA.

Jak Polska plasuje się w światowych rankingach Stays? Wśród krajów, Polska jest na miejscu 6, wyprzedza USA i Portugalię. Wśród miast, Warszawa jest także na miejscu 6, przed Dubajem i Lizboną. W top 3 wśród hoteli pod względem liczby rezerwacji utrzymuje się warszawski Novotel Centrum, zostawiając za sobą niemiecki Scandic Hamburg Emporio, francuski Ibis Paris Tour Eiffel i meksykański Hotel Scarlette Tulum nad Morzem Karaibskim.

To kiedy rezerwować majówkę i letni urlop? Po dwóch latach pandemii świat spragniony jest podróżowania. Nie ma pośpiechu, ale w tym roku lepiej nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę.

Źródło: Revolut