Fed: stopy procentowe w USA bez zmian, COVID-19 wciąż znaczącym ryzykiem

Fed: stopy procentowe w USA bez zmian, COVID-19 wciąż znaczącym ryzykiem
Fot. stock.adobe.com / Monster Ztudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0‒0,25 proc. ‒ podano w komunikacie po posiedzeniu. W ocenie Fedu, pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla gospodarki ‒ czytamy w depeszy PAP Biznes.

#JeromePowell: Przyszła ścieżka wzrostu #PKB w #USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki #COVID19 #Lockdown #Kryzys #StopyProcentowe @federalreserve

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.

W ocenie Fedu, ścieżka rozwoju gospodarczego USA „będzie w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii koronawirusa„.

„Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen” ‒ napisano w komunikacie.

„W świetle ostatnich wydarzeń Komitet postanowił utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 proc. do 0,25 proc. Komitet oczekuje utrzymania tego docelowego zakresu, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia celów mandatowych” ‒ dodano.

Aktywność gospodarcza nieco wzrosła

W komunikacie stwierdzono, że pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla perspektyw gospodarczych w średnim okresie. Oceniono jednak, że podjęte środki skutecznie wspomogły warunki finansowe.

„W ostatnich miesiącach poprawiły się warunki finansowe, częściowo odzwierciedlając działanie środków podjętych dla wsparcia gospodarki i przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” ‒ wskazano w komunikacie.

„Po gwałtownych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieznacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają znacznie poniżej poziomów z początku roku” ‒ dodano.

Skup obligacji będzie większy

Fed podał w komunikacie, że będzie skupował obligacje i inne aktywa „co najmniej w obecnym tempie”.

„Aby wesprzeć przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w nadchodzącym miesiącu Rezerwa Federalna zwiększy swoje zasoby obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową i komercyjną co najmniej w obecnym tempie, aby utrzymać płynne funkcjonowanie rynku, wspierając w ten sposób efektywną transmisję środków polityki monetarnej” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Słoń czy osioł, kto jest lepszy dla amerykańskiej gospodarki?

Komentarz: Jerome Powell

Wzrost przypadków Covid-19 powoduje spadek dynamiki ożywienia w USA ‒ ocenił prezes Fed, Jerome Powell, na konferencji po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, z powodu pandemii koronawirusa istnieje wielka niepewność co do kształtu przyszłego rozwoju gospodarczego w kraju.

Jerome Powell oznajmił, że spadek PKB w II kw. będzie największy w historii USA. Dodał, że Fed będzie podejmował wszystkie potrzebne środki, by wspomóc gospodarkę tak długo, jak będzie to konieczne.

„Wygląda na to, że dane wskazują na spowolnienie tempa ożywienia. Chcę podkreślić, że trudno powiedzieć, jak trwałe to będzie” – powiedział Powell.

„Przyszła ścieżka wzrostu PKB w USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki” ‒ dodał.

Przewodniczący FOMC powiedział, że celem Fedu jest podtrzymanie odbicia i uniknięcie szkód z powodu pandemii dla gospodarki.

„Fed nadal będzie używał swoich narzędzi tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić silne ożywienie gospodarcze” – ocenił bankier.

Fed nie myśli podnoszeniu stóp

Powell podkreślił, że Fed nadal ma duże możliwości działania, np. w postaci dostosowania forward guidance i programu skupu aktywów w razie potrzeby.

„W ogóle nie myślimy o podnoszeniu stóp procentowych. Skupiamy się na zapewnieniu wsparcia dla gospodarki, dopóki nie przekonamy się, że jest ono niepotrzebne” – wskazywał prezes Fedu.

W jego ocenie, dalsze odbicie zależy w dużej mierze od działań podejmowanych na wszystkich szczeblach rządowych, ponieważ w nadchodzącym czasie bodziec fiskalny jest „kluczowy”.

„Bezpośrednie wsparcie fiskalne może być konieczne (…) Polityka fiskalna może zapewnić wsparcie, którego Fed zapewnić nie jest w stanie” – powiedział.

Czytaj także: COVID-19: coraz więcej sygnałów lipcowego spowolnienia w USA

Zapewnienie przepływu kredytu w gospodarce jest kluczowe

Powell wskazywał, że wielu ludzi, którzy stracili pracę będzie potrzebowało pomocy, a celem Fedu jest stworzenie otoczenia, w którym obywatele mogą łatwiej znaleźć pracę.

Według prezesa Fedu, pełne odrodzenie gospodarki nie będzie możliwe, dopóki obywatele nie będą czuli się bezpieczni. Dodał, że zapewnienie przepływu kredytu w gospodarce jest kluczowe dla odbicia.

W ocenie przewodniczącego FOMC, pandemia odcisnęła swoje piętno na inflacji, a rosnące ceny żywności są jedną z kolejnych trudności z jaką zmagają się obecnie Amerykanie.

Powell dodał jednak, że pandemia „jest zasadniczo szokiem dezinflacyjnym”.

Bankier powiedział, że dbanie o przepływ kredytu jest kluczowe dla gospodarki. Powell po raz kolejny zastrzegł, że Fed może tylko zapewniać pożyczki i nie może udzielać grantów.

Fed podał w środę, że utrzyma funkcjonowanie linii swapowych i repo do 31 marca. „Utrzymamy je, dopóki nie będziemy pewni, że są niepotrzebne” – powiedział Powell.

Ożywienie w wydatkach gospodarstw domowych

Prezes Fedu podał, że wydatki gospodarstw domowych odrobiły połowę spadku związanego z pandemią Covid-19.

„Ożywienie w wydatkach gospodarstw domowych nastąpiło m.in. dzięki bodźcom fiskalnym, ale inwestycje biznesowe nie uległy poprawie” – powiedział przewodniczący FOMC.

W ocenie przewodniczącego FOMC, rosnące nierówności społeczne to coraz większy problem w USA.

„To znaczący problem w USA od czterech dekad” – powiedział Powell, wskazując, że odpowiadają za niego m.in. globalizacja, nierówny dostęp do edukacji i technologia.

COVID-19: stopy, obligacje program pożyczkowy

Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe na posiedzeniu 15 marca 2020 r., gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc.

Fed ustanowił wtedy również program skupu aktywów o wartości 700 mld USD, z czego 500 mld USD wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld USD na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.

9 kwietnia 2020 r. Rezerwa Federalna USA podała, że uruchomi nowy program pożyczkowy o wartości 2,3 bln USD, który ma zapewnić płynność m.in. małym i średnim przedsiębiorstwom, a także samorządom lokalnym oraz władzom stanowym w obliczu pandemii koronawirusa.

Protokół z lipcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 19 sierpnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 15-16 września.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,35 proc. do 93,35 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spadła o 1 pb do 0,57 proc.

Źródło: PAP BIZNES