Fed podtrzymuje chęć cięcia QE w tym roku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wall.street.02.250xFed pozostaje przy stanowisku, że proces normalizacji polityki pieniężnej należy rozpocząć przed końcem roku. Przesądza to, że od nowego roku skala programu QE nie utrzyma się na obecnym poziomie. Pojawia się również szansa na tymczasowe rozwiązanie kwestii budżetu w USA, a 17 października jako data graniczna przedłużenia limitu zadłużenia nie jest sztywna. J. Yellen będzie nową szefową Fed.

Kryzys Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nadal uważa za słuszne rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów przez zakończeniem roku i jego całkowite wygaszenie do połowy 2014 r. Oto najważniejsze zdanie protokołu z posiedzenia Fed 17-18 września (tzw. minutes). Podjęta decyzja o wstrzymaniu redukcji zapadła niewielką przewagą głosów. Cześć członków obawiała się, że w sytuacji, gdy oczekiwała tego większość rynku, może to spowodować osłabienie wiarygodności oraz jakość komunikacji Fed z inwestorami. Jednak zdaniem przeważającej części ograniczenie QE już teraz może doprowadzić do zaostrzenia warunków monetarnych, zagrozić wzrostowi gospodarczemu i poprawie sytuacji na rynku pracy.

Sprawozdanie zawiera również opis dyskusji na temat strategii wychodzenia z ultra łagodnej polityki pieniężnej. Niektórzy członkowie wyrazili wolę redukcji, w pierwszej kolejności, zakupów obligacji skarbowych oraz pozostawienia interwencji na papierach zabezpieczonych hipotekami na niezmienionym poziomie by nadal wspierać w ten sposób rynek nieruchomości. Pojawiła się również opinia by ograniczać zakupy obu klas aktywów jednocześnie.

Minutki Fed nie pozostawiają złudzeń. Program QE3 zostanie w tym roku zredukowany. Taka jest wola większości w Fed i opinii tej najpewniej nie zmienią ani roszada na stanowisku prezesa, ani government shutdown, ani nieco słabsze dane z gospodarki. Pozostają dwa terminy cięcia QE3 30 października albo 18 grudnia. Z różnych względów ta druga data jest bardziej prawdopodobna, choć niewielkiego kroku jeszcze w tym roku również do końca wykluczyć nie można. Sprawozdanie powinno stać się wsparciem dla dolara. Oddala bowiem szanse na znaczące przedłużenie obowiązywania ultra akomodacyjnej polityki monetarnej.

Prezydent B. Obama nominował J. Yellen na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej. Decyzję zatwierdzić musi jeszcze Senat, ale będzie to tylko formalnością. Yellen obejmie urząd z końcem stycznia, gdy wygaśnie kadencja B. Bernanke. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. Yellen uważana jest za kontynuatorkę polityki dotychczasowego prezesa. Według większości ocen zalicza się do gołębiego skrzydła w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku. Takie wnioski płyną z analizy głosowań i dyskusji w gronie Fed czy jej publicznych wypowiedzi. Niewątpliwie jest zwolenniczą twardej walki z bezrobociem. Należy jednak pamiętać, że kiedy zachodziła taka potrzeba – w 1996 r., gdy amerykańskiej gospodarce zagrażała inflacja – Yellen nie zawahała się głosować oraz przekonywać o konieczności dokonania szybkich podwyżek stóp procentowych. Wygląda więc na to, że jest on pragmatyczką, jeśli chodzi o podejście do polityki pieniężnej. Dobrze wróży to przyszłości kierowanej przez nią instytucji w obliczu skrajnie trudnych wyzwań stojących przed Fed.

EURPLN: Kurs w dalszym ciągu utrzymuje się w okolicach psychologicznej bariery 4,20. Raz powyżej, raz poniżej tego poziomu. Pozostaję przy scenariuszu, że dalsze spadki notowań są mało prawdopodobne. Wkrótce będziemy świadkami silniejszego odbicia kursu w kierunku 4,2300, a następnie 4,2500. Przyspieszenie spadkowej tendencji na eurodolarze będzie sprzyjać realizacji tego założenia.

EURUSD: Jeszcze przed publikacją względnie jastrzębiego sprawozdania z posiedzenia Fed, dolar zyskiwał na wartości wobec euro. Kurs spadł do poziomu 1,3500, a tuż po ujawnieniu minutek przetestował tę barierę. Tutaj także rozpoczyna się czwartkowa sesja. Spodziewam się kontynuacji krótkoterminowej tendencji umocnienia dolara. Najbliższym celem dla rynku jest poziom 1,3450.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS